Nejčastější znaky podvodníků s auty: Prokoukněte lživý inzerát během vteřin

Někteří řidiči nakupují ojeté vozidlo skrze kamarády či zprostředkovatele, kteří se dovozem a přeprodejem vozů zabývají a jejich zákazníci jim důvěřují. Většina kupujících však hledá nový dopravní prostředek především na internetu, kde není žádný problém připravit podvod. Na co byste si měli dát pozor?
stream-monte-karlo-1100x618.jpg Zdroj: Stream.cz

Všichni to známe. Přijdete k autu a ačkoli vám dlouhé roky věrně sloužilo, uvědomíte si, že je čas na změnu. Ať už jde o výkon, životnost nebo velikost, protože rozšiřující se rodina se do stávajícího vozidla zkrátka nevejde. Naše cesty obvykle míří na internet, kde zkoumáme inzeráty a hledáme zajímavé nabídky. To však s sebou nese riziko podvodu, jichž v posledních letech přibývá. I z pouhého inzerátu však lze odvodit, že s prodejcem není všechno v pořádku. Pojďme se podívat na nejčastější znaky zlodějíčků a podvodníků s ojetinami.

Špatná jazyková vybavenost

Tohle známe úplně všichni i z podvodných emailů či SMSek. Předmět zprávy vypadá naprosto v pořádku, jakmile se však začtete do prvních řádků samotné zprávy, zjistíte, že je pisatel v lepším případě méně gramotný, v horším jde o podvodníka. Překlepy, nesmyslná slova, mizerný syntax či chyby ve velkých a malých písmenech. Špatná čeština je základem toho, jak vycítit, že prodejce není zcela seriózní. Každý prodejce totiž ví, že minimálně v úvodní prezentaci je nutné zapůsobit. Samozřejmě existují výjimky, bídná průvodní prezentace je však jasným varováním.

Netransparentnost prodávajícího

Je u inzerátu uvedeno pouze křestní jméno? Je uvedený email v prapodivném formátu? Chybí základní kontaktní informace na prodejce? Automobil vám nabízí buď lajdák, anebo podvodník, který něco tají. Neuvedení celého jména a kontaktních informací vždy považujte za červenou vlajku a buďte obezřetní. Pakliže má prodejce problém předat vám na sebe další kontakty i po prvotní komunikaci, raději se posuňte „o dům dál“.

Podezřele nízká cena a slevy

Při hledání vysněného vozu se nebojte prozkoumávat trh a porovnávat. Jednotlivé značky vozidel se pohybují v poměrně jasných cenových relacích. Pakliže narazíte na inzerát, který jim neodpovídá, podezření na podvod je rozhodně na místě. Jistě, někdy prodejce zkrátka potřebuje rychlé finanční prostředky a je ochotný jít s vozidlem pod cenu. Jedná se však o krajní případy, jež rozhodně nejsou pravidlem. Auto byste si v tomto případně rozhodně měli prověřit a hlavně na sebe nenechte vyvíjet tlak pomocí slevových taktik. Sleva několik procent při rychlém jednání? Náhradní pneumatiky a doplňky zdarma? Takto se seriózní prodejce nechová.

Chybí VIN vozidla

Nyní se dostáváme od malých červených vlaječek, které mohou mít odůvodnění jednoduše v tom, že prodejce není kdovíjak sociální tvor, k obřímu praporu. VIN vozu je totiž de facto jeho rodným číslem, díky němuž lze u auta prověřit jeho dostupnou historii. Pakliže není VIN uveden, může se jednat o bránění kupujícímu v prověřování historie vozidla. I zde ale existují důvody, proč prodejce VIN neuvádí. Někteří tak totiž činí z konkurenčních důvodů. Vždy ale platí, že na přímý dotaz by měl prodejce VIN vozidla okamžitě poskytnout. V opačném případě se s takovým jedincem neobtěžujte.

Uvádění fiktivního VIN

Nic vám nezabliká rudým světlem do obličeje tolik jako VIN končící pěti jedničkami. Pakliže na podobný kód narazíte, na nic nečekejte a jděte o inzerát dál. Fiktivní VIN kódy se samozřejmě používají z toho důvodu, aby kupující nepřišel na skutečný stav vozidla, jenž – logicky – není zrovna pozitivní. Prodejce se fiktivním VIN kódem snaží o to, abyste si nezjistili minulé nehody, stavy tachometru či výbavu vozu. Zkrátka se vám snaží prodat zajíce v pytli. Fiktivní VIN snadno odhalíte tím, že ho prověříte například skrze společnost Cebia. Pakliže nenajdete k vozu žádné dostupné informace, jde o jasný podvod.

Historie vozu je základ

Ostatně o historii vozidla se při nákupu ojetého vozidla zajímejte vždy. Zjistíte tak, zda nemá vůz stočený tachometr, jaká je minulost jeho poškození, zda není odcizené nebo zatížené leasingem. Rovněž se dozvíte, kdy bylo vyrobeno, zda nejezdilo jako taxi a jaká je jeho skutečná výbava. Společnost Cebia varuje především před případy, kdy jde o komisní prodej. V takovém případě totiž „prodejce auto od majitele nevykoupil, ale pouze ho přeprodává, je tedy jakýmsi prostředníkem mezi vámi a skutečným majitelem. V těchto případech je riziko podvodu větší, neboť prodejci, který za vůz neručí, jde prakticky jen o výdělek bez jakýchkoli právních rizik. Může se přitom stát, že na skutečného majitele bylo vyhlášeno exekuční řízení a vozidlo by tak mohlo být předmětem exekučního zabavení. V takovém případě by bylo novému majiteli odebráno bez jakékoli náhrady,“ vysvětluje Barbora Minksová, vedoucí marketingu Cebia.

24.6.2024 7:27| autor: Petr Semecký | zdroj: Cebia.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist