autoweb.cz > motorsport > Znáte rozdíly mezi monoposty formule 1, formule 2 a formule 3 a víte, co mají pod kapotou?
Znáte rozdíly mezi monoposty formule 1, formule 2 a formule 3 a víte, co mají pod kapotou?
Formule 1 je v poslední době čím dál populárnější a díky seriálu Drive to Survive, který běží na známé streamovací platformě, si získala tisíce nových fanoušků. Mnoho z nich ale neví, že pod vrcholnou kategorií je ještě několik méně známých závodních sérií, které jsou s královnou motorsportu úzce spojeny a jsou divácky neméně atraktivní. Konkrétně se jedná o šampionáty formule 2 a formule 3, které slouží jako farma pro mladé talenty. My se dnes podíváme na to, jakými závodními speciály se v těchto kategoriích jezdí a jaké jsou mezi nimi rozdíly v porovnání s vozy formule 1.
Královna formule 1
Začneme od úplného vrcholu, a to monoposty F1, které ztělesňují to nejlepší ze současného automobilového inženýrství. Minulou sezónu, tedy v roce 2022, se změnila technická pravidla a s nimi také celkový vzhled a aerodynamická filozofie vozů. Dříve závodní auta generovala přítlak pomocí spoilerů a křídel, která je tlačila k zemi. Nové monoposty formule 1 fungují na jiném principu. Díky obrovským podlahám s pitotovými trubicemi vytváří takzvaný „ground“ efekt neboli podtlak. Jednoduše řečeno – vůz není k asfaltu tlačen, ale je k němu doslova přisátý jako vysavač.
Ačkoliv se vizuální stránka formulí změnila, pohonná jednotka zůstala stejná. V útrobách monopostů tak najdeme přeplňovaný motor V6 s objemem 1,6 litru, který spolupracuje s hybridním ústrojím, jenž je tvořeno elektromotorem o výkonu 160 koní, baterií a rekuperačními systémy (motorgenerátory) MGU-H a MGU-K. Celkový výkon agregátu se pohybuje kolem 1000 koní.
Minimální hmotnost monopostů je pravidly omezená a činí 796 kilogramů. Maximální rychlost se pohybuje mezi 350 až 370 kilometrů za hodinu a z 0 na 100 km/h dokáže formule 1 zrychlit za 2,6 sekundy.
Vozy formule 2
Druhou nejvyšší soutěží pod královnou motosportu je FIA Mistrovství formule 2 (dřívější GP2) . V této kategorii funguje závodění trochu jinak než ve královské kubatuře. Týmy si zde nevyvíjí a nevyrábí monoposty samy, ale odebírají je od společnosti Dallara. Tím pádem mají všechny stáje stejná auta a shodné podmínky. Díky tomu je celý šampionát extrémně vyrovnaný a divácky přitažlivý.
Monoposty F2 jsou oproti F1 menší, pomalejší, konstrukčně jednodušší a generují menší úroveň aerodynamického přítlaku. Pohání je přeplňovaný šestiválcový motor o objemu 3,4 litru, který 755 kilogramů vážící formuli poskytuje výkon 620 koní. Na rozdíl od formulí 1 nemají pohonné jednotky F2 hybridní systém a využívají pouze 6stupňovou sekvenční převodovku namísto 8stupňové. Maximální rychlost monopostů F2 se pohybuje kolem 335 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h jim trvá přibližně 2,9 sekundy.
Formule 3 jako startující pozice
Videoreportáž: Jak vypadá zákulisí závodů formule 3?
Šampionát formule 3 je doslova kolébkou pro mladé vycházející hvězdy motosportu. Závodí zde dospívající piloti, kteří teprve sbírají zkušenosti pro vyšší kategorie. Šampionát F3 se také jezdí s monoposty Dallar, nicméně oproti „Formuli 2“ jsou vozy menší, lehčí a pomalejší.
Největší rozdíl je v pohonné jednotce. Motor V6 s objemu 3,4 litru má sice podobný základ jako formule 2, ale není vybaven turbodmychadlem. Kvůli tomu disponuje výkonem pouze 380 koňských sil. Na druhou stranu menší závodní auto váží pouze 550 kilogramů a díky tomu z 0 na 100 km/h zrychlí za 3,1 sekundy. Na rovince pak dokáže jet až 300 kilometrů za hodinu.
Číst dále:
Kvíz pro fanoušky Formule 1. Poznáte závodní okruhy pouze podle jejich mapy?