autoweb.cz > výbava auta > pneumatiky > zimní pneumatiky > Zimní pneumatiky v létě? Nedostatečný komfort, ale hlavně horší jízdní vlastnosti.
Zimní pneumatiky v létě? Nedostatečný komfort, ale hlavně horší jízdní vlastnosti.
O čem,že to vlastně mluvíme? Máme zde vyšší spotřebu a hlučnost, horší ovladatelnost při silných letních deštích a rychlejší opotřebovávání. To, podle záznamů výrobce pneumatik Goodyear, říkají průzkumy a statistiky.
Neradi bychom podceňovali české řidiče, možná je to tím, že tvar i vzhled zimních a letních pneumatik se na první pohled příliš neliší, zásadní ovšem je, že každá z nich má jiné složení směsi a dezén běhounu má jiný tvar. Specifické vlastnosti pneumatik výrazně ovlivňují funkčnost obou typů obutí v průběhu roku.
Během letního období, kdy průměrné denní teploty pravidelně překračují 7 °C, by řidiči měli používat letní pneumatiky, jejichž tvrdší směs ve srovnání s pneumatikami zimními a běhoun s širokými obvodovými drážkami poskytují daleko lepší vlastnosti a bezpečnostní parametry. Pneumatiky jsou během vývoje testovány v mnoha různých podmínkách.
Bylo prokázáno, že při vyšších teplotách se zimní pneumatika začne přehřívat a ztrácí své optimální vlastnosti, což zapříčiňuje prodloužení brzdné dráhy. Navíc měkčí směs a velké množstvím lamel způsobuje vyšší hlučnost ve srovnání s pneumatikou letní. Pneumatiky mají také velký vliv na spotřebu pohonných hmot u automobilu. Tu ovlivňuje nahuštění, směs i dezén pneumatiky.
Více záběrových hran na zimní pneumatice zvyšuje její valivý odpor a tím negativně působí na spotřebu pohonných hmot. Měkčí směs zimních pneumatik současně způsobuje jejich rychlejší sjíždění při používání v letním období. Letní směs, která je určena do těchto teplot, zajišťuje nejen delší životnost pneumatik, ale i jejich celkově lepší vlastnosti.
5 rad jak reklamovat pneumatiky koupené po internetu
Rady a tipy | vydáno 15. 3. 2015
zdroj: Goodyear