autoweb.cz > Cesty městy > Tipy na výlet > Příroda a pěší turistika > Zlínský kraj > Zero-waste cestování: Poradíme, jak být na cestách bez odpadu a ušetřit přírodu
Zero-waste cestování: Poradíme, jak být na cestách bez odpadu a ušetřit přírodu
První vás možná napadne, jestli je vůbec cestování ekologické? Když to vezmeme z jiného úhlu pohledu než pouze jako odpočinek, rozhodně ano. Každý výlet mimo naše bydliště vede k poznávání a poznávání či vzdělávání se o jiných kulturách, přírodním bohatství apod., které nás nakonec může inspirovat, k šetrnému přístupu patří.
SPOLEČNÉ BALENÍ
Kartáček na zuby by určitě nikdo sdílet nechtěl, ale půjčování si mezi rodinou či blízkými cestovateli jednoho většího balení repelentu, krému, zubní pasty na škodu není. Ušetříte tím místo i dále nepoužitelné obaly.
Využívejte také opakovaně používané obaly. Pěkná plechová krabička dobře poslouží jako cestovní obal na kus uříznutého tuhého mýdla i šamponu. Proč se tahat s několika tubami?
LÁTKOVÉ PYTLÍKY
Látkové pytlíky se skvěle hodí jako organizátory a na nákupy na trzích. Kdo by odolal například místnímu čerstvému ovoci a zelenině? Navíc vás může hřát i pocit ušetřených emisí za přepravu zboží.
Pokud si připravujete jídla sami, určitě oceníte místo balení potravin do jednorázové fólie i plastové krabičky. Na cestu je můžete využít opět jako organizátory, ať zbytečně nezabírají místo. Když už se plastovému pytlíku nevyhnete, zkuste ho alespoň použít několikrát.
JÍDELNÍ VYBAVENÍ
Abyste nevytvářeli odpad, a přitom si naplno užívali koktejlů, vyplatí se sáhnout i po vlastních kovových brčkách. Stejně tak můžete mít vlastní příbor, či alespoň brát dřevěný nebo kompostovatelný.
Podobné je to i s platovými kelímky. Vlastní láhev na vodu už je dnes téměř standardem. Místo jednorázových ubrousků a kapesníčků se ve vašem kufru budou vyjímat látkové. A dodržujte pravidlo: „Kupovat jen to, co sníme“. Nadšenci si mohou dopředu naplánovat jídelníček.
ODHAD POČASÍ
Správný odhad počasí znamená vyhnutí se zbytečnému nakupování. A nemusí to být jen nepromokavá bunda, zkuste si zahrát na rosničky! Uvidíte, že ušetříte.
Zero-waste cestovatel kupuje jen zálohované obaly. Jako suvenýry přiveze například vlastnoručně posbírané bylinky či suroviny ve skleněných dózách, pro které najde spoustu dalšího využití.
Kde to jde, pije vodu z kohoutku stáčenou do vlastní lahve. Pokud se mu něco rozbije, snaží se to opravit. Každému může něco někdy chybět.
Cestovatel v „bezodpadovém režimu“ se snaží nejdříve potřebou věc vypůjčit, než sáhne po nové.
V neposlední řadě záleží na výběru destinace. Ve Skandinávii bude našemu cestovateli srdce plesat radostí, v Chorvatsku pak pukat bolestí. Ale všude je příležitost nějaký ten odpad ušetřit.