Vykradené auto: Každý desátý řidič si za to může sám!

Tedy, ehm, skoro sám, samozřejmě že to není tak, že by majitel své auto osobně páčil a vylupoval. Ale svou vinu na možné krádeži nese…

Tak jak to máme chápat? Jde o to, že každý desátý řidič se chová lehkomyslně a svůj automobil staví do pozice parkující výkladní skříně pro zloděje. Alespoň to říkají statistiky a dlouhodobé zkušenosti policie, která sleduje, jak jeden řidič z deseti lehkomyslně nechává v interiéru vozu odložené cennosti. Zaparkované auto je pak oblíbeným terčem zlodějů, kteří operují zejména na velkých parkovištích nákupních center nebo v hustě obydlených sídlištích.

Chcete čísla? Tak třeba jen v loňském roce policisté vyčíslili motoristům škodu na odcizeném majetku, která převýšila 700 milionů korun. Objasněnost vloupání do automobilů zůstává dlouhodobě na nízké úrovni. Policie evidovala v loňském roce 28 751 případů vloupání do zaparkovaných vozidel. Souhrnná škoda na odcizeném majetku z interiéru pak dosáhla 700,8 milionů korun. Z policejních údajů dále vyplývá, že v nejobecnějším slova smyslu jsou v České republice nejčastějším terčem zlodějů vozidla značek Škoda, Volkswagen, Ford a Renault.Je to tedy o značkách nebo modelech aut? Ehm, ne, skutečně se bavíme „jen“ o tom, co řidič nechá na sedadle a je jedno jestli je to ve škodě Favorit anebo Mercedesu třídy S. Zloději si příliš nevybírají, vloupání se týká všech značek automobilů, levných i drahých. Spoléhat na to, že zamčený vůz představuje pro zloděje překážku, se nemusí vždy vyplatit.

ČETLI JSTE: Víte, jak na zabezpečení auta proti krádeži?

„Zloději totiž často vnikají do automobilu prostým rozbitím okénka. Lákadlem jsou pro ně nejrůznější cennosti, které lidé nechávají ležet na sedadlech a dalších viditelných místech. Nejčastěji jde o doklady, peněženky, kabelky, aktovky, mobily, autorádia, navigace nebo jinou elektroniku. Důležité je, aby si lidé přestali dělat ze zaparkovaného vozidla výkladní skříň pro zloděje, což považuji za elementární preventivní opatření. Třeba zkušenosti královéhradeckých policistů ukazují, že lehkomyslnost je vlastní každému desátému řidiči,“ říká bezpečnostní expert Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT.Jak a čím odradit tedy zloděje? No tak základem je nenechávat nic volně položeného na sedadlech, a ideálně také v kufru, pokud máte kombi nebo hatchback. Zkušenost také říká, že v případě pětidvéřového auta s prosklenými pátými dveřmi je dobré nezatahovat roletku přes zavazadlový prostor. Proč? Prostě tím dáte jasně najevo, že je kufr skutečně prázdný a pod clonou se neukrývá zlatá cihla, taška s penězi, měděný poklad anebo nákup z Lídlu.

Pravděpodobnost vloupání do zaparkovaného vozu je možné snížit i určitými doplňky. Vedle uzamykacího systému a elektronické ochrany, které jsme řešili nedávno, mohou být vhodné také certifikované bezpečnostní auto-fólie na sklo. Překonat toto opatření není snadné. „Útočník v každém případě způsobí hluk. Automobil se navíc při použití úderů do skla otřásá tak, že aktivuje alarm, což zloděje v drtivé řadě případů odradí nebo mu alespoň sníží přístup do interiéru vozu.

DOPORUČUJEME: Policejní auta, na která si musíte dát pozor!

Bezpečnostní auto-fólie na sklo jsou čiré a po instalaci na vozidlo neviditelné, čímž nepoutají zvýšenou pozornost,“ popisuje odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček. My jen doplníme, po zkušenostech a debatách s experty, že ideální je kombinovat takovéto pasivní prvky ochrany s těmi aktivními, typu autoalarmu nebo GPS ochranného systému. Nicméně, stále platí, bohužel, že pokud někdo chce opravdu vykrást či ukrást vaše auto, tak se mu to, nejde-li o amatéra, povede.

Autoweb.cz

14.6.2013 9:47

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist