autoweb.cz > brzdná dráha > Znáte výhody a nevýhody karbon-keramických brzd? Dražší totiž vždycky nemusí znamenat lepší.
Znáte výhody a nevýhody karbon-keramických brzd? Dražší totiž vždycky nemusí znamenat lepší.
Zrodily se v motorsportu, teď je automobilky montují do každého druhého sériového sportovního auta. Karbon-keramické brzdy jsou u řidičů velmi populární, ale mnoho z nich si je pořídí za stovky tisíc korun a přitom ani nevyužijí jejich potenciál. Často totiž nevědí, že pro běžné použití jsou výrazně lepší běžné ocelové brzdové kotouče. V tomto článku se zaměříme na to, jak karbon-keramické brzdy fungují, jak se liší od tradičních brzdových systémů, pro koho jsou určené a společně s odborníkem z automobilky Porsche prozradíme, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
Okénko do historie
Brzdové kotouče vyrobené ze směsi keramických částic a karbonových vláken se začaly používat už v 70. letech minulého století v letectví a kosmonautice. O zhruba deset let později se tato technologie prosadila i ve světě motorsportu a u silničních aut se brzdy objevují na přelomu nového tisíciletí. Průkopníkem byla automobilka Porsche, které je nasadila na modely 911 generace 996, kde si výsledky použití nemohla vynachválit. Jak ale vlastně takové brzdy vznikají a kde je vhodné je použít?
Výroba je časově náročná
Vyrobit karbon-keramický kotouč není vůbec jednoduché. Vše začínáá v lisovně, kde se uhlíkové vlákno smíchané s pryskyřici zahřeje a stlačí silou 20 tun. Následně se výlisky pár dnů, v několika etapách zapékají v peci, kde jsou vystaveny teplotám až 1700 ºC. Výsledkem je extrémně pevný materiál, který dokáže odolávat obrovskému zatížení.
Videoreportáž: Recenze Porsche 911 997
Karbon-keramické brzdy mají větší účinnost
„Nespornou výhodu brzd vyrobených ze směsi keramických částic a karbonových vláken je jejich nízká hmotnost. V porovnání s ocelovým brzdovým systémem je ten keramický o skoro polovinu lehčí, což výrazně zlepšuje ovladatelnost a dynamiku vozu. Dalšími benefity jsou větší brzdný účinek, odolnost vůči korozi, delší životnost nebo také vlastnost, že při extrémních teplotách neztrácí brzdný účinek, což je Achillova pata běžných ocelových kotoučů,“ řekl Autowebu obchodní manažer automobilky Porsche Josef Nastoupil.
Karbon-keramické brzdy ale nejsou dokonalé a mají i své nevýhody, které mohou velkou část řidičů od jejich koupě odradit. Důležité je zmínit jejich cenu, ta se totiž pohybuje okolo 200 až 250 tisíc korun. A je tu ještě jeden problém. „Aby karbon-keramický brzdný systém fungoval tak, jak má, musí být zahřátý na provozní teplotu. Pokud jsou brzdy studené, mají menší účinek než běžné ocelové soustavy,“ dodal Nastoupil.
Jsou určené na závodní okruhy
Z toho vyplývá i jejich zaměření. Karbon-keramické brzdy nejsou určené pro každého a v mnoha případech bohatě postačí běžné sportovní ocelové kotouče s nižší pořizovací cenou a levnější údržbou. Komu se ale budou tedy hodit?
Zejména majitelům sportovních či supersportovních vozů, kteří často navštěvují závodní okruhy a chtějí ze svého auta dostat veškerý potenciál. Na druhou stranu řidičům, kteří se svým luxusním sporťákem jezdí výhradně v běžném provozu a občas se jedou projet na okresní cesty, bohatě postačí standardně dodávané ocelové kotouče, které dobře fungují i za studena.
Čtěte dále:
Proč je důležité přezout v zimním období na zimní pneumatiky?
Porsche představilo v Los Angeles výjimečnou limitku. Model 911 Dakar upravený pro terén