autoweb.cz > Autoporadna > Převod auta: Jak vyřešit administrativu s přepisem ojetého vozu?
Převod auta: Jak vyřešit administrativu s přepisem ojetého vozu?
Už jsme se tomuto tématu věnovali několikrát, ať už pohledem osobního nákupu anebo v rámci jednání s autobazarem. Takže víte, že nejprve je třeba auto si pořádně prohlédnout, ideálně s možností přizvat si k první prohlídce svého mechanika nebo mít možnost zajet s automobilem do domluveného autoservisu.
Nejde to? Pak rychle ruce pryč, i když se vám auto líbí, určitě to není poslední ojetina, kterou byste si mohli koupit a pokud vám prodávající nechce s prohlídkou vyhovět, buďte více než obezřetní, protože pro to může mít velmi nekalý důvod.
Vše je v pořádku, plácnete si a auto chcete koupit? Tak základem je samozřejmě dobrá kupní smlouva. Při koupi auta z druhé ruky vždy dbejte na správné znění kupní smlouvy. Na internetu existuje celá řada vzorů smlouvy ke stažení.
Kupní smlouva by měla v prvé řadě obsahovat nezaměnitelnou identifikaci obou stran, které k obchodu přistupují. Dále by zde mělo být výslovně uvedeno, že prodávající je vlastníkem vozidla a že není zatíženo žádným právním břemenem, např. zástavou nebo dědickým řízením.
Následovat by měl pečlivý popis auta, obsahující například tovární značku, typ vozidla, číslo motoru, rok výroby vozu, jeho registrační značku a barvu a také číslo technického průkazu. Bývá doporučováno doplnit i počet najetých kilometrů.
V rámci kupní smlouvy můžete také specifikovat, zda odhlášení vozu provede prodávající, nebo vy jako kupující. Lze též uvést lhůtu, do které má prodávající předat všechny náležitosti k autu, a případné sankce, pokud bude termín překročen.
Nutně musí následovat uzavření povinného ručení. Bez povinného ručení auto nesmí vyjet na silnici a navíc vám jej na úřeadě nepřepíší. Zatímco prodávající jej bude rušit, vy si musíte zřídit nové povinné ručení. Abyste mohli auto provozovat co nejdříve, můžete využít služeb některého z internetových srovnávačů. Ty nabízejí přehledná porovnání jednotlivých nabídek pojišťoven.
Dále je na řadě evidenční kontrola. Tu je možné provést na kterékoliv stanici technické kontroly. Zaměstnanci stanice zjišťují, zda skutečný stav auta odpovídá údajům, které jsou uvedeny v originále obou technických průkazů, proto je s sebou nezapomeňte vzít.
V rámci tohoto úkonu pracovníci kontrolují VIN vozidla, číslo motoru, barvu karoserie, ale třeba i tažné zařízení, počet míst k sezení nebo rozměry a typy pneumatik. Za kontrolu zaplatíte kolem 400 korun a posléze dostanete protokol o evidenční kontrole, který platí měsíc a je nutný pro přepis vozidla.
Konečně můžete auto přepsat na úřadě. Přepis může provést buď prodávající, nebo vy. Pokud bude auto přepisovat jeho původní majitel, potřebuje k tomuto úkonu oba technické průkazy a vaši plnou moc, úředně ověřenou. To provede kterákoliv pošta za 30 korun. Totéž platí v opačném případě, pokud přepis budete provádět vy. Na úřad také můžete zajít společně, potom plná moc není potřeba.
Ať už vozidlo přepisuje kterákoliv ze stran, povinností vozidlo přepsat do 10 dnů od prodeje je vždy kupující. Mimochodem, víte, že auto můžete koupit i bez kupní smlouvy, tzn. pouze ústně? Důrazně však doporučujeme mít vždy sepsanou kupní smlouvu.
Na úřadě budete potřebovat občanský průkaz, velký i malý technický průkaz, protokol o evidenční kontrole, doklad o platné technické prohlídce, doklad o uzavřeném povinném ručení a ověřenou plnou moc prodávajícího, pokud na úřad nejdete společně. Kupní smlouvu už není třeba předkládat, místo ní slouží ověřená plná moc.
Vozidlo můžete přepsat na kterémkoliv registru vozidel, už tedy neplatí, že je třeba přehlášení dělat v příslušném kraji. Auto Jihočeského kraje tak klidně přihlásíte v Praze. Zůstanou vám ale původní registrační značky, které se už také nevracejí. Za poplatek si je můžete nechat vyměnit za místní SPZ.