Po unikátních venkovských památkách Táborska a Písecka-Strakonicka – část 1.

Vyrazili jsme do Jižních Čech prozkoumat méně známé, o to však zajímavější venkovské památky.
blata-mazice-petr-mares-1100x618.jpgCelá galerie 13 Zdroj: Simona Svátková

Společně s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu (JCCR) jsme vyrazili na dvoudenní poznávací cestu zaměřenou na méně známé, avšak o to unikátnější památky regionů Táborska a Písecka-Strakonicka, které jsou zapojené do přeshraničního projektu Venkovské památky.

Projekt Venkovské památky je zaměřen na propagaci venkovské turistiky v regionech jižní Čechy a Vysočina na české straně a v Mühlviertelu a Waldviertelu na rakouské straně. Jeho cílem je mimo zvýšení návštěvnosti venkovských památek i podpora „znovunastartování“ přeshraničního cestovního ruchu.

Dům Františka Bílka v Chýnově

Jméno Františka Bílka nebude neznámé žádnému milovníkovi architektury. Umělec, jehož charakteristickou vilu najdeme nedaleko Pražského hradu, si roku 1898 podle vlastního návrhu postavil dům v Chýnově na Táborsku. V jeho koncepci hrála hlavní úlohu potřeba prostorného a světlého ateliéru.

Stejně jaké Bílkova pražská vila je také chýnovský dům, kterému přezdíval „Chaloupka“, tvořen režným cihlovým zdivem, navíc v kombinaci s dřevem. Fasáda je zdobena množstvím symbolických reliéfů a mystických textů.

Čtěte také:

Jižní Čechy jsou opět na špici zájmu turistů

Pivní stezka Toulavy opět nabízí originální dárky

Podzimní Písecko – Blatensko chytí každého za srdce

V Chýnově můžete také navštívit hřbitov, na kterém je František Bílek pochován u vlastní sochy „Modlitba nad hroby“, která měří na výšku pět metrů a vznikla roku 1905. Zajímavostí je, že jako základ sochy posloužil uschlý strom. Vedle této sochy zdobí Chýnovský hřbitov ještě dalších pět náhrobků z dílen Františka Bílka.

Chýnovská jeskyně

Nedaleko Bílkova domu se nachází Chýnovská jeskyně, která byla objevena roku 1863 při práci v lomu. O pět let později se stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území Čech a Moravy. Jeskyni ročně navštíví na 30 tisíc turistů z Česka i zahraničí.

Chýnovská jeskyně je zajímavá svými původními kamennými schodišti a barevností stěn a stropů, na nichž vynikají pestrobarevné polohy mramorů a tmavé vrstvy amfibolitů. Jeskyně také poskytuje ideální podmínky pro hibernaci deseti různých druhů netopýrů. Takhle krásnou podívanou jinde nezažijete, pozor by si ale měli dát slabší jedinci, kteří trpí klaustrofobií.

Celková délka jeskynního systému, který ještě není zdaleka zcela prozkoumán, činí více než 1,4 kilometrů, z toho 260 metrů je otevřených pro návštěvníky. Ti si mohou také prohlédnout nové návštěvnické středisko Chýnovské jeskyně v podobě historické výtopny lokomotiv průmyslové železnice z nedalekého kamenolomu v Pacově hoře.

Kovárna v Záluží a Selské baroko v Mažicích

Malá vesnička jménem Záluží je nenápadným domovem pro stovky unikátních dřevěných loutek. V citlivě zrekonstruované blatské kovárně už po dlouhých 25 let přicházejí na svět pod rukama Václava Vaňka, jehož inspirovala tvorba Jiřího Trnky, tvůrce loutek pro dětský večerníček Broučci. Potkat naživo hereckou hvězdu je zážitek, potkat ale němou hvězdu jednoho z nejslavnějších seriálů, to se nepoštěstí každý den.

Zajímavý je též charakter samotné obce ve stylu selského baroka, stavebním slohu lidové architektury, který se uplatnil převážně právě na jihu Čech během 19. století. Přestože selské baroko vychází z klasicistní a barokní architektury, jedná se o naprosto svébytný a jedinečný styl, který jinde na světě neuvidíte.

29.6.2022 11:52| autor: Hugo Kottás
Více o tématu: podmínkyspeciální

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist