Únavu za volantem nepodceňujte. V srpnu se na silnicích stává nejvíce smrtelných nehod

Kombinace vysokých teplot a dlouhých cest na dovolenou může stát za prvenstvím, který srpen na českých silnicích nese již tři roky v řadě.
shutterstock_77888425-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Podle policejních statistik bylo v tomto měsíci v letech 2019, 2020 i 2021 na silnicích usmrceno nejvíce lidí za celý rok. Během teplých dní tak nepodceňujte únavu za volantem a riziko mikrospánku. Pro dlouhé trasy si předem naplánujte pravidelné přestávky.

„Řidiči obecně vzato neradi přiznávají, že k dopravní nehodě došlo z důvodu mikrospánku, ačkoli krácení pojistného plnění v těchto případech nehrozí. Obvykle bývá mikrospánek uveden až při řešení závažnějších případů, které jsou spojeny se škodou na zdraví,“ uvádí Radek Ambler, vedoucí likvidace pojistných událostí motorových vozidel Slavia pojišťovny. Policie ČR eviduje během posledních tří let v srpnu 62, 57 a 55 úmrtí, která nastala do 24 hodin po účasti v dopravní nehodě.

Čtěte také: Vesta, trojúhelník, svodidla, mobil: Víte, jak správně postupovat při nehodě nebo poruše?

Mikrospánek přichází často při dlouhé či monotónní jízdě a může trvat 3 až 15 osudových sekund. Teplé počasí k němu přispívá. „Účinky únavy se dosti podobají účinkům při jízdě pod vlivem alkoholu. Nejkritičtějším časem je hluboká noc, tedy čas mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. Málo se také ví, že kritickým časem je také odpoledne mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou,“ upozorňují experti z dopravního týmu BESIP.

Škody způsobené mikrospánkem bohužel mívají fatální následky. Rozjeté auto během několika sekund překoná stovky metrů. „Aktuálně řešíme například škodu na zdraví, kdy náš klient vlivem mikrospánku na dovolené v zahraničí vyjel mimo vozovku a nárazem do betonové překážky poranil spolujezdkyni. Ta bohužel zůstala trvale upoutána na lůžko,“ doplňuje Ambler. „Důležitá je především prevence – přestávky v řízení a odpočinek.“

Na tom, abyste na dlouhou cestu vyrazili odpočatí, pracujte raději již několik dní dopředu, a i pro krátké trasy v horkém letním počasí předem zhodnoťte vaši kondici. Potřebujete se napít? Doporučujeme neslazené neperlivé nápoje bez kofeinu, který u některých řidičů místo vzpruhy může způsobit roztěkanost. Před cestou přes den se také může například vyplatit vyvětrat auto, a to i přesto, že vůz má klimatizaci.

16.8.2022 6:43| autor: Tomáš Malík | zdroj: Slavia pojišťovna
Více o tématu: autořízenízahraničí

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist