autoweb.cz > Ford > Ford Explorer > Test Ford Explorer 3.0 EcoBoost Hybrid: Tohle americké SUV si zamilujete!
Test Ford Explorer 3.0 EcoBoost Hybrid: Tohle americké SUV si zamilujete!
Dynamika 9
Chování na silnici 9
Provozní náklady 8
Praktičnost 9
X-Factor 9
Celkové hodnocení 8.8
Nabídnout populární americké auto na starém kontinentu je pro výrobce pokaždé ošemetná záležitost. Rozdíly v kulturách jsou natolik odlišné, že co chutná jedněm, nemusí se nutně zamlouvat druhým.
Třeba takový Fusion poslal evropské Mondeo do záhuby a nadobro skončil, zatímco takový Mustang se dočkal sedmé generace a stojí se na něj fronty. A slušně našlápnuto má (soudě podle toho, kolik aut jsem za týden potkal) i další objevitel Evropy, který to má přímo v názvu – Explorer.
Čtěte také: Test Ford Ranger Raptor pohledem ženy: Za hřmotného zvuku s úsměvem od ucha k uchu (první jízdní dojmy)
S obrovským, pětimetrovým, luxusním SUV, ze kterého Amerika stříká všemi směry, prostě nejde šlápnout vedle, a to pod kapotou ani nutně nemusí nabízet tradiční vidlicový osmiválec krmený benzinem.
Ford Explorer pořídíte pouze s plug-in hybridní motorizací, která kombinuje benzinový třílitrový šestiválec a elektromotor, na druhou stranu máte velice jednoduchý výběr. K dispozici jsou dva výbavové stupně: ST-Line a Platinum.
Cenově a výbavově se od sebe liší nepatrně, pokaždé dostanete pořádnou nálož výbavy a technologií, rozdíl je hlavně v designu. ST-Line poznáte podle zatmavených světel a černé masky chladiče, Platinum podle chromované masky a dalších detailů.
Uvnitř vás pak čeká luxus podle amerického střihu. To znamená, že kvalita materiálů není úplně prvotřídní jako u prémiových značek, zpracování je na ovšem Evropské úrovni. Poznáte to nakonec podle spousty dílů, které vídáme v ostatních Fordech. Páčky pod volantem, volič automatu, většina tlačítek, to všechno je povědomé.
Digitální budíky mají pěknou grafiku a na výšku položený displej multimédií se příjemně ovládá. A všechno korunuje výbava naložená až po střechu. Tedy ještě jeden typický americký atribut – prostor. Hromada prostoru.
Vepředu se rozvalíte v pohodlných křeslech, prostřední sedačky jsou posuvné i naklápěcí a zadní dvě sedačky pohodlně odvezou děti a nouzově i dospělé. A sklápějí se elektricky. Navíc i v sedmimístné konfiguraci není kufr titěrný, v pětimístné pak zabalíte celou rodinu na týden na hory.
Obří prostor si vyžádal nemalé vnější rozměry, tenhle drobek totiž měří přes pět metrů a váží 2,5 tuny. To má za následek trochu rozvážnější jízdní vlastnosti v zatáčkách, naštěstí ale pod kapotou pracuje adekvátní strojovna, takže Explorer je hodně svižný. Vlastně až překvapivě rychlý.
Kombinovaných 457 koní a 825 Nm dokáže všechno tohle americké železo rozpohybovat na stovku za rovných šest sekund a maximálně na 230 km/h! To už jsou hodně slušné hodnoty, se kterými nebudete zaclánět ani v levém pruhu Autobahnu. Ve výsledku víc ani nepotřebujete.
Spotřeba paliva přitom díky plug-in hybridní technice není vůbec špatná. Po městě budete jezdit kolem pěti litrů, pakliže poctivě nabíjíte. Dlouhodobě potom za 9,1 l/100 km, stejně tak ustálenou stovkou s prázdným akumulátorem. Čistě na elektřinu pak baterka vystačí papírově na 45 km, ve skutečnosti spíš na 30 km zimního provozu.
Jedinou nevýhodou je, že kvůli emisím CO2 o hodnotě 71 g/km nedostanete značky EL, takže odpadá tradiční výhoda plug-in hybridů v podobě parkování zdarma na modrých zónách a dálniční známce zdarma.
To jsou ale při cenovce lehce přes dva miliony korun při aktuální slevě zanedbatelné náklady. To ovšem neznamená, že by Ford Explorer byl nějak drahý. V absolutním měřítku to jsou velké peníze, ve srovnání s tím, jak pořádný kus auta s plnou výbavou a luxusním nádechem dostanete, vychází lacino, obzvláště v porovnání s německou konkurencí. A navíc budete mít něco stále docela exotického.