Nová vláda obere obce o peníze z radarů. Také chystá změny u dálničních známek
Ministerstvo dopravy pod novým vedením chystá změny v tuzemské legislativě, které dopadnou na řidiče i obce. Velmi výrazným zásahem do fungování obcí a měst bude novela zákona, podle které už nemá čistý zisk z městských radarů zůstávat v místě jejich umístění. Tj. v obcích a městech. Zisk by se měl nově přesunout do Státního fondu dopravní infrastruktury, což by nicméně výrazně zasáhlo do finančních možností měst.
Peníze z radarů do státní kasy
Ministerstvo chce návrh na změnu předložit letos v říjnu s tím, že účinnosti by novela zákona nabyla v červenci 2027. Ministerstvo dopravy chystá v letošním roce více legislativních změn, mělo by dojít až na pět zákonných úprav.
V Česku bylo v loňském roce evidováno na 410 silničních rychloměrů, které ročně vygenerují cca 300 milionů korun. Tyto finance jsou následně městy a obcemi investovány zpět do rozvoje infrastruktury a dalších bezpečnostních opatření. Starostové už se nicméně ozývají, že plány ministerstva nejsou nejšťastnější. Ani ne kvůli ztrátě finančních prostředků, ale z důvodu obav o bezpečnost svého působiště.
Více legislativních úprav
Pakliže města nebudou za přestupky při překročení rychlosti inkasovat peníze, výrazně klesá motivace k tomu zavádět další bezpečnostní opatření. Naopak je pravděpodobné, že výpadek financí způsobí, že některé obce mohou radary začít odstraňovat, jelikož se pro ně jejich provoz stane příliš nákladným.
Zákonodárci nicméně chystají více legislativních úprav. V rámci této novely zákona se počítá také se zavedením práva Evropské unie, které usnadní výměnu informací o dopravních přestupcích mezi státy. Zvýší se tím šance na postih zahraničních řidičů a tím i bezpečnost na silnicích. Technické služby rovněž získají legální pravomoc k vjíždění na chodník kvůli úklidu.
Změny u dálničních známek
Výrazné změny nás čekají i v oblasti dálničních známek. Ministerstvo chce naplnit předvolební sliby o zamezení růstu ceny známek v každém dalším kalendářním roce. Navyšování sazeb zavedla vláda Petra Fialy s platností od ledna 2025. Také již nebudou zvýhodněna vozidla s alternativním pohonem. Připomeňme, že v současnosti jezdí po tuzemských dálnicích zdarma plně elektrické vozy a rovněž auta na vodík. Poloviční sazbu za známku platí vozidla jedoucí na stlačený a zkapalněný zemní plyn či biometan. Čtvrtinovou sazbu mají pak plug-in hybridy.
Již v březnu ministerstvo předloží také návrh na změnu zákona o podmínkách provozu vozidel, jenž umožní od července 2027 doručování registračních značek a technických průkazů na výdejní místa. Úprava rovněž umožní přenositelnost značek a také automatické vyřazení z provozu odcizených či ekologicky zlikvidovaných vozidel.
Ministerstvo v letošním roce chystá i další legislativní úpravy. Ty se mají mimo jiné týkat také námořní či letecké dopravy. Vládní návrh letos počítá se 118 legislativními úkoly. Dalších 58 je již zaplánováno na následující tři roky.