autoweb.cz > Autoporadna > Škola jízdy > Srážce se zvěří se dá snadno předejít. Pokud ale ke střetu dojde, je vhodné mít důkazy
Srážce se zvěří se dá snadno předejít. Pokud ale ke střetu dojde, je vhodné mít důkazy
Prevence je na prvním místě
Člověk může být sebelepším řidičem a srážce nezabrání, proto expert na bezpečnost na silnicích Jan Pechout doporučuje, aby se motoristé naučili vnímat silniční značení, které jako první upozorní na případnou hrozbu. To znamená snížit rychlost a být pozornější. Dopravní značení nemusí být ale všude, pokud jedete kolem vysoké trávy nebo v lese, je nutné být také opatrnější.
Nebezpečná situace může také nastat, pokud je noc nebo se na vozovce vyskytuje mlha. V noci se nevyplatí na zvíře rozsvítit dálková světla, protože ho tím snadno oslepíte a dezorientujete, pak může zůstat stát na místě nebo zběsile běhat po okolí. Troubení pomůže spíše, když se zvěř nachází dál od vozovky, jinak může mít také opačný efekt.
Tady se řidič vyhnul včas:
Pokud už se srnka nebo jiné divoké zvíře na vozovce objeví, je vhodné se zachovat racionálně a myslet především na svůj život, nikoli ten zvířecí. Nikdy nestrhávejte prudce volant. Takové případy končí často tragicky nárazem do stromu. „Když už víte, že ke střetu dojde, nepanikařte. Nesnažte se záchvatovitě zvířeti vyhnout. Raději zadupněte brzdu a držte volant rovně. Čelní náraz je v tomto případě nejlepším řešením. Ani zkušeným řidičům se nedoporučuje, aby srnu podjížděli. Nebezpečný manévr by se nemusel podařit podle představ,“ komentuje dále expert na bezpečnost.
Sražené zvíře do guláše nepatří
Jestliže se podaří včas zabrzdit, máte vyhráno, ale vždy počítejte s tím, že se může ještě jedna nebo dvě srny objevit, protože tato stádová zvířata většinou sama nechodí. To samé platí i o divokých prasatech. Nohu na plyn tedy nedávejte příliš brzy.
Pokud jste již v situaci, že jste zvíře srazili, máte povinnost u nehody zůstat. Bude nutné zajistit místo. Tedy nejprve si vzít na sebe výstražnou vestu, která vás ochrání před sekundární nehodou, kdyby vás jiný řidič neviděl a došlo by k neštěstí.
Další články o pravidlech silničního provozu
Dále rozložte výstražný trojúhelník a poté zavolejte na policii a nehodu oznamte. V žádném případě nemyslete na to, že byste si zraněnou srnu vzali domů. Jednak je to pytláctví, tedy trestný čin a jednak může být zvíře nakažené různými parazity, kteří by vás mohli po konzumaci ohrozit na životě.
Hlavně mít dostatek důkazů
Jen do letošního července se na našich silnicích stalo 6 374 srážek se zvěří, což je oproti stejnému období v minulém roce výrazný pokles o 2 245 nehod. V létě sice bývá největší migrační vlna, ale podzim je zase nebezpečný v tom, že se brzy stmívá, člověk je unavenější a může více chybovat na cestách.
Je proto vhodné mít sjednané připojištění, které vás bude chránit v případě srážky zvířete. U moderních aut totiž často stačí i malý náraz, který následně znamená drahou opravu. Pro dokazování na pojišťovnu nezapomeňte vše zdokumentovat, což se hodí zejména v případech, kdy zraněná srna nebo jiné zvíře uteče pryč. Nejvěrohodnější v tomto případě je záznam z palubní kamery, která zaznamená událost vteřinu po vteřině. V žádném případě se ale nesnažte srážku se zvěří fingovat. Jedná o pojistný podvod a pojišťovna na to vždy přijde. Za pár peněz k dobru byste si také mohli jít sednout do vězení.