autoweb.cz > poradna > Sankce za přestupky strážníků obecní nebo městské policie
Sankce za přestupky strážníků obecní nebo městské policie
Jeden ze čtenářů mi nedávno položil oblíbenou latinskou otázečku: „Sed qui costodiet ipsos custodes?“ Aneb česky: „Kdo hlídá hlídače?“ Zajímal se o to, jakým způsobem jsou odpovědni strážníci obecní nebo městské policie za dopravní přestupky. Autor dotazu totiž patrně narážel na to, že příslušníci bezpečnostních sborů standardně nepodléhají jurisdikci zákona o přestupcích.
Tento závěr je na jednu stranu správný, jak vyplývá z ust. § 4, odst. 5 zákona o přestupcích:
„Podle jiných zákonů se projedná jednání, které má znaky přestupku, dopustí-li se jej
- a) příslušník bezpečnostního sboru,
- b) osoba podléhající vojenské kázeňské pravomoci, nebo
- c) osoba během výkonu vazby, trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence.“
Strážník obecní policie ale příslušníkem bezpečnostního sboru není. Kdo je jejím příslušníkem, stanoví §1, odst. 1 zákona č. 361/2003 Sb. takto:
„Bezpečnostním sborem se rozumí Policie České republiky, Hasičský záchranný sbor České republiky, Celní správa České republiky, Vězeňská služba České republiky, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služba a Úřad pro zahraniční styky a informace.“
S ohledem na shora uvedené neplatí pro strážníky obecní nebo městské policie zvláštní procesní pravidla a jejich přestupky se tedy projednávají standardním způsobem. Samozřejmě je otázka, kdo takový přestupek bude odhalovat a předávat k postihu. Prakticky by to mohli být právě policisté, tj. příslušníci Policie ČR.
Pochopitelně ten dotaz mířil asi i na to, jestli každý jeden z nás může dát podnět k zahájení řízení. Pak odpověď na takovou otázku je kladná, nicméně bez dostatečného důkazního materiálu nelze očekávat uložení sankce. Současně je také nutné brát v patrnost, že vozidla MP jsou vybavena modrým majákem a pokud jej strážníci používají, nejsou povinni dodržovat řadu pravidel a nejsou tedy ani odpovědni za případný přestupek.