autoweb.cz > Zajímavosti o autech > Rozhovor: Musíme dát mladým šanci získat dostatečné řidičské vzdělání, speciální trénink!
Rozhovor: Musíme dát mladým šanci získat dostatečné řidičské vzdělání, speciální trénink!
Ministr dopravy má svůj plán, jak zlepšit situaci na silnicích a mluví o řidičáku na zkoušku a polovičním počtu bodů pro začínající řidiče. My tady máme jiný názor, a to od člověka, který zažil díky F1 asi tu nejdramatičtější možnou jízdu. Je jím ambasador bezpečnosti silničního provozu FIA a bývalý rakouský jezdec Formule 1, Alexander Wurz, který byl hostem Evropského finále dětské dopravní soutěže ETEC 2016 v Ústí nad Labem, což byla příležitost právě pro tento rozhovor.
Jak rozdílné jsou ony dva světy, v nichž žijete. Z jedné strany automobilové závody a z druhé oblast bezpečnosti silničního provozu. Mají vůbec něco společného?
Říkáte to přesně – závodění a bezpečnost na silnicích se zdají být dvě opačné strany spektra, ale tak to není. Je zde velká spojitost mezi bezpečností na běžných silnicích a na závodních okruzích. Z nich se přenášejí poznatky do běžného života, zkoušejí se nové technologie, materiály… Ostatně i to nejzákladnější pravidlo – používání bezpečnostních pásů, platí stejně nesmlouvavě v obou těchto světech.
Byť to tak na první pohled možná nevypadá, nicméně motorsport je oblast, která je nejvíce poháněna snahou o co nejvyšší bezpečnost. A je zde spousta toho, co následně můžeme použít i pro bezpečnost na silnicích. Je to velká výzva i pro mne, kdo sedím za volanty vozů v obou těchto „světech“.
Společně s vaším otcem provozujete jednu z největších tréninkových a testovacích organizací, která učí řidiče jezdit bezpečněji. Myslíte si, že je většina běžných řidičů připravena zvládnout neobvyklé situace, nebo je na místě motoristy průběžné připravovat?
Myslím si, že i na život na silnici, ať už za volantem nebo mimo něj, bychom se měli dívat jako na celoživotní proces učení. Přitom začínat s 5 a 6letými dětmi, aby postupně rozuměli mobilitě. Následovat by měl další specifický tréninkový program pro vyšší věkové skupiny.
Přitom vše směřuje k tomu, že tyto bývalé děti nakonec získají řidičský průkaz a budou řídit auta. Což je nejčastější smrtelná zbraň, a to především právě pro mladé řidiče. Auta zabíjí nejvíce lidí na světě. Nepřetržité učení je klíč k úspěchu. Tomu jsme přizpůsobili programy navržené mým otcem, kterými prošly miliony lidí, což přispělo ke snížení počtu nehod.
Na okruhu Paul Ricard s Audi, Ferrari, Lamborghini a Porsche
Reportáže | vydáno 10. 6. 2013
Tato celoživotní práce mého otce i ze mne udělala velmi nadšeného propagátora bezpečnosti na silnicích. Nakonec jsme to my všichni, kdo máme zodpovědnost za bezpečnost na silnicích. Jezděme pomaleji a budeme v bezpečí. Jsem automobilový závodník, ale na běžné silnici je moje krédo jednoznačné: Jeďme trochu pomaleji a zlepšeme koncentraci při řízení, potom si všichni užijeme pěknou a bezpečnou jízdu.
Je skutečně na místě se věnovat mladým řidičům? Mnohdy se zdá, že vše už znají.
Když mladý řidič začíná jezdit, musí se toho ještě mnoho naučit. Chybí mu zkušenosti. Mnoho chyb, které udělá je způsobeno nejen jeho neznalostí, ale i sociálním nátlakem skupiny ostatních mladých, před nimiž se chce chlubit. Přitom ještě plně nevnímá svoji odpovědnosti za život, neuvědomuje si plně hodnotu života svého i ostatních. Vidíte, jaký tlak je na takového mladíka nebo dívku za volantem.
To všechno vede k tomu, že ve většině zemí, pokud vím tak i včetně České republiky, způsobí mladí nejvíce smrtelných nehod. To je v základu špatně a myslím si, že za to nese vinu právo, policie nebo nedostatečná úroveň vymáhání práva, ale také vzdělávací systém, které musí být zlepšen.
Musíme dát mladým šanci získat dostatečné řidičské vzdělání, speciální trénink, já bych řekl celoživotní trénink. To všechno pak přispěje k tomu, že bude více řidičů schopno zvládnout i nebezpečné situace na silnicích. Je základní potřebou a právem každého nejen účastnit se silničního provozu, ale řídit bezpečně.
Jste dobrý (či spíše pozorný) řidič? Pak zvládnete psychicky náročný kvíz!
Kvízy | vydáno 8. 8. 2014
zdroj: ÚAMK, tit.foto: wurz.com