autoweb.cz > Zajímavosti o autech > Reportáž: Na American Classic Cars 2016
Reportáž: Na American Classic Cars 2016
Pozornost si rozhodně zaslouží nejstarší exemplář výstavy – Hupmobile Model 20 z roku 1911. Tento vůz vznikal v době, kdy se s motorismem teprve experimentovalo a tak je na něm mnoho věcí jinak. Například nebyl vybaven elektrickým okruhem – tedy krom samotných svíček, jejichž chod obstarávalo dynamo. Na pohodlí startéru tak mohli majitelé zapomenout, uvedení motoru do chodu vyžadovalo poctivou ruční práci s klikou.
O pohon se staral čtyřválcový motor s objemem 1,8l a výkonem 17 koní, doplněný dvoustupňovou manuální převodovkou se zpátečkou. Osvětlení pro noční použití obstarávaly hlavní acetylenové lampy v kombinaci s pomocnými petrolejovými a zadní pozičkou – rovněž petrolejovou. Všechny lampy bylo nutno rozsvítit ručně, v kapse řidiče tak nesměly chybět zápalky. Přihrádku vůz neměl. Tak jako dnes na podlaze řidiče přivítaly tři pedály – spojka, brzda a plyn, který však byl umístěn ve středu. Až na tuto výjimku se auto v základu ovládá stejně jako dnešní vozy – tehdejší současníci měli totiž mnohdy ovládání naprosto odlišné.
Kupříkladu Ford Model T byl sice rovněž vybaven třemi pedály, ale jejich funkce byla naprosto odlišná. Sešlápnutím toho levého došlo k zařazení pomalého převodu, prostřední se používal zpětný chod a pravým se ovládala motorová brzda. Plyn samotný se potom ovládal páčkou na sloupku řízení. Zpět ale k vystaveným vozům. Nejstarší Hupmobile doplňují dva vozy Franklin a jeden Chevrolet z dvacátých let, dále je na výstavě k vidění například Hudson Hornet, originální hot rod Ford Custom, Chevrolet Impala SS, či růžový Cadillac Fleetwood, stejný jakým jezdíval sám Elvis.
A když už jsme u Krále, v jeho tehdejší sbírce byste našli také Stutz Blackhawk – ručně vyráběné kupé ze začátku sedmdesátých let, které se designem odkazovalo k počátku let šedesátých a spíš než technicky se vyjímalo spíše luxusním pozlátkem. A to doslova – palubní deska auta je totiž osazena pozlacenými detaily.
Narazit můžete také na Dodge Polara, který podle pamětníků vlastnil Jan Werich, či na Ford Super De Luxe z roku 1946 s rovněž zajímavou minulostí – jeho prvním majitelem byl velvyslanec ČSSR v Jihoafrické Republice, který si vůz po skončení zahraniční mise zakoupil a nechal si jej dovézt do Česka. Později jej odkoupil motoristický novinář Miloš Skořepa, který s autem projel celou Evropu a ze svých cest pak sepsal několik knih.
Kvíz: Znáte nejslavnější automobilové přezdívky?
Kvízy | vydáno 21. 5. 2015
Zachovalý vůz má najeto opravdu úctyhodných 850 tisíc kilometrů. Pokud máte zájem si vozy sami prohlédnout, máte k tomu šanci do konce srpna – expozice končí 31.8., do tohoto dne je přístupna veřejnosti denně od 10 do 18 hodin.