autoweb.cz > Nissan > První jízda: Nové Nissany Qashqai a Juke + video
První jízda: Nové Nissany Qashqai a Juke + video
Na letišti sice stály vyrovnané vedle sebe modely Juke, Qashqai i Murano, posledně jmenované auto jsme ovšem už více neviděli. Místo toho jsme si mohli vybrat mezi modely Qashqai a Qashqai+2 a na Juke si počkat až do druhého dne a jen na krátké svezení. A na ten lehký terén také nedošlo, pokud nepočítám několik metrů po prknech položených na písečné pláži. Ale vadilo to? Nevadilo.
Tou hlavní novinkou je totiž zbrusu nová dieselová šestnáctistovka, která v modelové řadě nahrazuje původní dvoulitr. Parametry k tomu má: výkon činí 130 koní a točivý moment vrcholí hodnotou 320 Nm v 1750 otáčkách. Nissan ho vyvíjel ve spolupráci s automobilkou Renault (jak už je ostatně zvykem) a ve srovnání s motorem 2.0 dCi se podařilo dosáhnout o 24% nižší udávané spotřeby.
Navíc je motor spojen se systémem stop-start, ovšem standardně se bude montovat až někdy od prvního kvartálu příštího roku, do té doby si zákazníci budou muset vystačit bez něj – je to důsledek zpoždění dodávek v souvislosti s ničivým zemětřesením v Japonsku.Jak jezdí?
Většina testovací trasy vedla po okreskách a sem tam i dálnicích v okolí Malagy a náš Qashqai s pohonem předních kol dokazoval, že má krouťáku dost i na poměrně dynamickou jízdu. Ne, že by to po něm většina jeho majitelů chtěla, ale je dobré vědět, že třeba předjíždění zvládne takříkajíc levou zadní. Především díky tomu umožňuje naprosto uvolněnou jízdu, nemusíte se bát, že vám najednou bude chybět výkon.
Motor je příjemně tichý a je spojený s šestistupňovou manuální převodovkou, což je ideální kombinace. Nissan se chystá nabízet i variátorovou převodovku CVT s plynule měnitelným převodem, ale pokud nejste vysloveně na nože se spojkovým pedálem, radši bych se jí vyhnul.
Na podvozku se nezměnilo nic, což je dobře. Inženýři se zjevně drželi pravidla „neměň, co funguje dobře“. Vůz i přes vyšší těžiště a nemalou hmotnost 1626 kg vykazuje slušnou přilnavost, příliš se nenaklání, umí tlumit i rozbitější silnice (kterých však ve Španělsku díky eurodotacím zas tolik není) a hlavně – auto celkem hbitě reaguje na pokyny volantem, nemá téměř žádnou prodlevu.Další novinkou, která si do Qashqaie našla cestu, je takzvaný Allround View monitor, soustava čtyř kamer (v přídi, zádi a v bočních klikách), které pomocí počítače dokážou složit obraz okolí vozu, jako by ho snímala kamera zavěšená ve vzduchu přímo nad vámi. S autem se tak dá skutečně jezdit bez dívání se ven okny (samozřejmě jen velmi pomalu), což jsme si měli možnost zkusit v „zaslepených“ vozech. Při parkování v těsných podzemních garážích bude tenhle systém pro mnohé řidiče doslova k nezaplacení.
Nejsem zrovna příznivcem téhle kategorie aut, raději bych něco nižšího a živějšího, ale cílová skupina Qashqaje je velká. První generace vypadala na pohled divně a i když se i dnes najdou mnozí kritici, design současného modelu je výrazně lepší. A ta nová šestnáctistovka je velmi, velmi dobrá.
Ten menší
Druhý den jsme se Qashqaiem vrátili z Marbelly do Malagy, kde nás na jednom z parkovišť místního obchoďáku (pečlivě vyklizeném a uzavřeném) čekala vykuželovaná trať a lidé z GT Academy. Tenhle název patří zajímavé akci, ve které automobilka Nissan zjišťovala, jestli má hraní počítačových her pozitivní vliv na vaše řidičské schopnosti. Nebo aspoň, jestli platí rovnice „dobrý virtuální řidič = dobrý řidič ve skutečnosti“. Závodilo se na playstationech na celé planetě, postupovalo se klasickým vyřazovacím pavoukem a potom bylo finále osmnáctky nejlepších. A vítěz pak od Nissanu dostal závodní 370Z a peníze na jednu sezonu. A co byste řekli, pohořel v drsné konkurenci ostřílených jezdců? Ne. Vyhrál několik závodů a celkově skončil druhý.Bohužel jsme neměli k dispozici ani závodní okruh, ani ostré Zetko, ale Gran Turismo V na Playstationu jsme si vyzkoušet mohli. A pak nás čekal takový minisouboj za volanty Nissanu Juke. Na krátké vykuželované trati se nám Nissan snažil předvést rozdíly mezi jízdou s poháněnými pouze předními koly a se zapnutým „inteligentním“ pohonem kol 4×4-i, který od většího bratříčka GT-R okoukal například Torque Vectoring, neboli řízené rozdělování točivého momentu mezi jednotlivá kola.Skutečně, mezi oběma režimy byl na velmi krátké trati (20 sekund) s velmi ostrými zatáčkami rozdíl až jednu sekundu a především při řízení bylo znát, že se auto lépe „opírá“ o hnaná kola. Navíc byly jízdy soutěžní, takže jsme se mohli podívat, kam bychom se zhruba prodrali v celosvětovém výběru motoristických novinářů a o kolik bychom zaostali za zmíněným vítězem GT Academy, který určil špičkový čas.
Na mojí jízdu se můžete podívat na připojeném videu a já mohu podle vzoru Krytona z Červeného Trpaslíka zapnout samožerský režim a prozradit, že jsem skončil na sdíleném čtvrtém místě celkově. Nissan Juke není žádný sporťák, ale svou obratnost dokázal víc než s přehledem.
Honza Koubek