Převážíme děti v autě: Jak správně upevnit dětskou sedačku?

Jak správně upevnit dětskou autosedačku ve voze? Poradíme, abyste se vyvarovali nejčastějším chybám.
241166861_1253870748408190_3962159787567692940_n-1100x618.jpg Zdroj: Cybex

V minulém článku jsme si přiblížili legislativu ohledně převážení dětí v autě a probrali jsme výběr vhodné autosedačky. Dnes se podíváme na to, jak dětskou autosedačku správně upevnit.

Zadní sedadla jsou považována za nejbezpečnější místo pro cestování. Proto by na nich měly být děti přepravovány. Přestože bývá i sedadlo spolujezdce vpředu vybaveno dětským zádržným systémem, doporučuje se toto místo používat pouze ve výjimečných případech. V tomto případě musí být deaktivován airbag!

Isofix, pásy, nebo Latch Connect?

Dětské autosedačky se k sedačce vozu nejčastěji připevňují dvěma způsoby: buď pomocí tzv. systému isofix, kterým je už dnes vybavena drtivá většina moderních vozů a využívá kotvy uchycené přímo ke konstrukci karoserie, nebo bezpečnostním pásem.

Autosedačku vybavenou isofixem pořídíte pro všechny váhové kategorie, pouze u vajíčka je třeba pořídit i tzv. základnu, do které se vajíčko připevňuje.

Čtěte také:

Správná instalace ale nestačí, důležitá je také správné nastavení bezpečnostních popruhů či pultu autosedačky a jejich postupné upravování podle růstu dítěte. „Rodiče často nechávají uvolněné popruhy, aby jejich děti měly větší volnost pohybu. To však může mít vážné následky v případě kolize,“ upozorňuje na častý nešvar Franz Peleska, odborník ze společnosti Cybex.

Bezpečnostní popruhy by měly být dostatečně napnuté a měly by těsně přiléhat k tělu, pochopitelně tak, aby neškrtily dítě, přitom však zajišťovaly bezpečí v případě dopravní nehody.

Vedle dvou nejčastějších systémů uchycení dětské sedačky existuje ještě třetí, tzv. Latch Connect systém podobný isofixu, který využívá stejných kotevních bodů ve voze.

Místo pevného spojení pomocí dvou pevných konzolí je však dětská sedačka upevněna pomocí pásu, který ji obepíná a pomocí dvou háčků „zapadá“ do isofixu. Tento systém je převážně používán v USA, zatímco v Evropě se setkáte nejčastěji s isofixem.

U kategorií do 18 kg dítěte zvažte také pořízení autosedačky s tzv. základnou. Její použití výrazně snižuje vytvoření chyby, např. nesprávným vedením nebo dotažením pásu vozidla přes sedačku, jelikož instalace sedačky je do základny mnohem snazší.

Proti směru jízdy

Důležité je také dodržet správný směr jízdy, který je co nejdéle proti směru jízdy. Krk dítěte totiž neunese v případě čelní kolize hmotnost hlavy, která po nárazu pokračuje v pohybu vpřed. Dětské sedačky skupin 0 a 0+ jsou proto konstruovány výhradně pro umístění zády ke směru jízdy.

Minimálně do věku 15 měsíců musí být děti přepravovány v dětských sedačkách situovaných zády ke směru jízdy. Norma EHK R129 doporučuje tuto polohu i pro děti s tělesnou výškou až 105 cm.

Důležité je také všechna zavazadla a předměty na sedadlech nebo platě zadního okna umístit do zavazadlového prostoru, nebo alespoň dobře upevnit. V případě náhlého brzdění nebo kolize se totiž mohou proměnit v projektily a vážně zranit posádku.

„Jděte příkladem. Důsledný soulad mezi slovy a činy je zásadní jak při výchově, tak i v oblasti bezpečnosti silničního provozu,“ doplňuje Peleska ze společnosti Cybex. Pokud budou rodiče připoutáni bezpečnostními pásy, děti pak budou napodobovat chování svých rodičů, protože činy hovoří zřetelněji než slova.

29.3.2022 8:45| autor: Hugo Kottás | zdroj: Cybex

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist