autoweb.cz > poradna > Přechody pro chodce a jejich označování
Přechody pro chodce a jejich označování
Jakkoli se to může zdát jako marginální záležitost, pak s ohledem na to, že za opakované neumožnění chodcům, aby přešli a/nebo nezastavení před přechodem, hrozí i zákaz řízení na 1 měsíc až 6 měsíců anebo pokud řidič na přechodu pro chodce předjíždí, hrozí mu zákaz řízení na 6 měsíců až rok při prvním takovém skutku, může být otázka označení přechodu v některých případech otázkou bytí a nebytí řidičského oprávnění, o zdraví a životech chodců ani nemluvě, protože je vždy důležité, aby obě strany měly jasno, jestli se o přechod jedná nebo ne a kdo má komu umožnit projít/projet.
Pojďme se tedy podívat na to, jak mají být přechody pro chodce označeny, aby se o přechody pro chodce jednalo.
§2 písm. dd) zákona o provozu na pozemních komunikacích stanoví:
„…přechod pro chodce je místo na pozemní komunikaci určené pro přecházení chodců, vyznačené příslušnou dopravní značkou…“.Dopravních značek, které označují přechod pro chodce, je podle vyhl. č. 30/2001 Sb. několik, a to:
– A11 (červenobílý trojúhelník) – „Pozor, přechod pro chodce“, která upozorňuje předem v obci v odůvodněných případech, například v nepřehledném úseku pozemní komunikace, a mimo obec vždy na přechod pro chodce
– IP 6 (modrobílá čtvercová) – „Přechod pro chodce“, která označuje přechod pro chodce vyznačený značkou č. V7 a zejména tam, kde by jej řidič jinak neočekával, například mimo křižovatku
– V7 – „Přechod pro chodce“, který vyznačuje místo určené pro přecházení chodců přes pozemní komunikaci.
Je škoda, že shora uvedené ustanovení §2 písm. dd) zákona o provozu na pozemních komunikacích jasně nestanoví, kterou značku má vlastně na mysli. Ze systematiky a gramatického výkladu shora uvedených třech značek lze dle mého názoru dospět k následujícímu závěru:
– značka V7, tedy tzv. zebra, která je vodorovnou značkou, musí přechod pro chodce vyznačovat vždy. Pokud chybí, nejedná se nikdy o přechod pro chodce, i kdyby tam byly obě shora uvedené svislé značky;- značka A11 má pouze upozorňovací a doplňkovou funkci, navíc se, jak plyne z jejího shora uvedeného popisu, nemusí dávat všude (všude resp. pouze mimo obec); proto mám za to, že její neumístění nemá vliv na platnost značky V7, a to i mimo obec, protože je značka A11 upozorňovací a ne „vyznačovací“, přičemž výše uvedená definice přechodu pro chodce spojuje identifikaci přechodu s jeho vyznačením a nikoli upozorněním na něj, i když se to jazykově může blížit;
– co se značky IP6 týče, uvádí se u ní, že označuje přechod, který již byl vyznačen značkou V7; i u této značky je zřejmá její fakultativnost, protože ani zde nejsou podmínky pro její užití striktní, neboť se její umístění váže na místo, kde je umístěna značka V7 a současně se umisťuje zejména tam, kde by řidič přechod nemusel čekat.S ohledem na shora uvedené mám za to, že jedinou povinnou značkou pro „vyznačení“ přechodu pro chodce ve smyslu ust. §2 písm. dd) zákona o provozu na pozemních komunikacích pro všechny přechody pro chodce je vodorovná značka V7 (tedy „zebra“ nakreslená na silnici).
(Ne)umístění ostatních značek pak sice může mít vliv na posuzování viditelnosti a čitelnosti přechodu pro chodce, případně i odpovědnosti za přestupek nebo trestný čin, ale pouze v „doplňkovém“ a individuálním rozsahu. Jejich nepřítomnost sama o sobě proto nezakládá zánik/neexistenci povinnosti umožnit chodcům přejít po přechodu a/nebo před přechodem zastavit.