autoweb.cz > legislativa > pokuty > Povinnost hlásit dopravní nehodu policistovi? Zde jsou tři základní podmínky
Povinnost hlásit dopravní nehodu policistovi? Zde jsou tři základní podmínky
Zimní období s sebou přináší někdy zvýšené množství dopravních nehod v důsledku zhoršených povětrnostních podmínek a jakkoli jde mnohdy jen o malé „ťukance“, pak právě někdy malý rozsah škod a nepříznivé počasí (nikomu se nechce čekat v zimě na vyšetření nehody) může vést k tomu, že účastníci na Policii ČR nečekají, což může mít nepříjemné důsledky v rámci likvidace škody z povinného ručení.
Dnes se tedy podrobně podívám na to, kdy jsou účastníci nehod povinni volat policisty. Nejprve krátkou definici dopravní nehody: „Dopravní nehoda je událost v provozu na pozemních komunikacích, například havárie nebo srážka, která se stala nebo byla započata na pozemní komunikaci a při níž dojde k usmrcení nebo zranění osoby nebo ke škodě na majetku v přímé souvislosti s provozem vozidla v pohybu.“
Jak patrno, nehoda je každá událost, při které dojde ke škodě na majetku nebo ke způsobení zranění či smrti v souvislosti s pohybem vozidla. V případě dopravní nehody má každý účastník nehody povinnost hlásit nehodu policistovi v následujících případech:
1) Usmrcení osob
Tento případ asi není nutné dále komentovat a je každému jasné, že v takovém případě musí být Policie ČR přivolána na místo nehody.
2) Zranění osob
V případě zranění platí stejná povinnost jako v případě usmrcení. Zákon sice nedefinuje, co je zraněním, ale výkladově lze dospět k závěru, že se jedná o každé zhoršení zdravotního stavu, ke kterému došlo v důsledku dopravní nehody. V praxi se lze setkat s případy, kdy účastníci nehody nejprve žádné zranění neavizují, aby si to následně „rozmysleli“, což může být někdy vedeno i zištnými důvody.
K tomu lze v zásadě poznamenat to, že by mělo být v zájmu každého poškozeného, aby se nechal vyšetřit, pokud se necítí v pořádku, protože důkazní břemeno souvislosti vzniku zranění s nehodou bude tížit právě jeho. Pokud někdo u nehody bude tvrdit, že je v pořádku (ačkoliv subjektivně cítí, že tomu tak není) a za týden si „vzpomene“, že se mu přitížilo (někdy i v úmyslu požadavku na odškodnění), může se dostat do důkazní nouze, protože mezi nehodou a vyšetřením po několika dnech se mohlo leccos stát a příčinná souvislost nemusí být prokazatelná.
Na druhou stranu, pokud jste viníkem a máte obavy z podobného jednání poškozeného, je vhodné trvat na tom, aby vyšetření podstoupil. Nutit ho k tomu samozřejmě nijak nemůžete, ale minimálně do protokolu o nehodě neuškodí uvést, že jste poškozeného vyzvali k tomu, aby se vyšetření podrobil.
Jak bylo výše uvedeno, zákonem není definována hranice „zranění“ a i malé zranění je zranění. V případě sporů pak bude muset rozhodovat znalec, zda se o zranění skutečně jedná a jestli je dána souvislost s nehodou.
3) Poškození majetku
Co se týče rozlišení situací, kdy je nutné volat policisty k vyšetření dopravní nehody, v případě, kdy došlo „jen“ ke škodě na majetku, zákona rozeznává dva scénáře, a to:
3a) Škoda na zúčastněných autech, včetně přepravovaných věcech nad 100 000 Kč
Pokud jsou poškozená jen zúčastněná auta (včetně přepravovaných věcí) a je-li škoda do 100 000 Kč, tak nehodu policistům hlásit nutné není. Pokud je to ale nad 100 000 Kč, tak se nehoda hlásit musí.
Zde platí, že ta škoda musí zřejmě přesahovat tuto částku. Z opatrnosti je vhodné volat policii ale skoro vždy (těžko tu škodu odhadnout).
3b) Škoda na majetku třetí strany nebo dopravním zařízení či komunikaci
Pokud je způsobena škoda na majetku třetí strany nebo dojde k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace, musí účastníci volat policisty bez ohledu na výši škody. Výjimku z toho tvoří zúčastněná auta. Pokud tedy řidič řídí cizí auto (a/nebo veze cizí věci), ale škoda je na nich do 100 000 Kč, tak se to nebere jako škoda na majetku třetí strany a policisty není nutné volat.
Výše uvedené jsou případy, kdy zákon vyžaduje účast policistů u nehody. Pozor, toto jsou zákonné podmínky, které nevylučují, že řidič smluvně převzal přísnější povinnosti (např. v rámci pojištění). Pojistná smlouva např. havarijního pojištění může obsahovat přísnější podmínky, takže je nutné se s nimi seznámit a nespoléhat jen na to, že ze zákona to nutné není.
4) Sankce
Za neoznámení nehody v případě, kdy to zákon vyžaduje, hrozí pokuta 2 500 až 5 000 Kč. Zákaz řízení v délce 1 – 6 měsíců hrozí tomu, kdo se takového deliktu dopustí během 12ti měsíců opakovaně.