autoweb.cz > rady > Správné použití blinkrů je základ, který mnoha řidičům uniká
Správné použití blinkrů je základ, který mnoha řidičům uniká
Automobilky utrácí miliony za vývoj elektronických systémů, které umožní v budoucnosti autům komunikovat mezi sebou, ale trochu se zapomíná na nejjednodušší způsob, jak dát ostatním účastníkům provozu vědět, co se chystá řidič udělat – obyčejné znamení o změně směru jízdy.
Podle Simona Elstowa, britského instruktora bezpečné jízdy ze společnosti IAM Drive&Survive, neumí řidiči používat blinkr. Nezapínají ho, nebo ho zapínají pozdě či naopak přespříliš v nevhodnou dobu, čímž způsobují kolem sebe zmatky, vyvolávají zbytečně stres a způsobují krizové situace jako náhlé brzdění či nucenou rychlou změnu směru jízdy.“Blinkr je přitom vlastně jediný spolehlivý způsob komunikace mezi auty,“ vysvětluje Elstow a dodává, že díky správnému používání indikátoru mohou ostatní přesně odhadnout, co se řidič chystá udělat. Včas tak přizpůsobí svoji jízdu a udělají v případě potřeby více místa. Nepoužitý blinkr pak působí přesně opačně. A co řidiči dělají nejčastěji špatně?
Pozdě zapnutý blinkr
Zejména při změně jízdních pruhů na dálnici dávají řidiči znamení prakticky až v momentě, kdy zahájí vybočovací manévr. Tím často ohrozí rychleji se přibližující auto. Zapínejte proto blinkr včas ještě před zahájením vybočení, aby řidiči vzadu mohli přizpůsobit svou jízdu. Zejména tím pomůžete motorkářům, kteří mohou v hustém provozu kličkovat mezi auty.
Videoreportáž: Při jízdě v protisměru vám blinkr nepomůže
Odbočení bez blinkru
I když v okolí nevidíte žádné auto, znamením o změně směru jízdy pomůžete s orientací i chodcům a cyklistům. To, že vy si myslíte, že je naprosto zřejmé, že chcete odbočit, ještě neznamená, že to chápou i ostatní. Nepoužíváním blinkru zbytečně omezujete plynulost provozu, protože ostatní musí čekat, až vy projedete či odbočíte, a tak nemohou dříve opustit křižovatku.
Zapnutý blinkr při najíždění na kruhový objezd
Ačkoli ještě donedávna platila povinnost zapínat při odbočení na kruhový objezd blinkr, bylo toto ze zákona vyjmuto. Působí to logicky, protože člověk, který přijíždí na kruhový objezd, nemůže jet jinak než doprava. Znamením tak dáváte najevo, že se chystáte hned na první odbočce vyjet z kruhového objezdu ven.
Co ještě nedělat?
Vedle správného používání znamení o změně směru jízdy apeluje Elstow také na to, aby se řidiči chovali celkově předvídavě. Varuje například před rychlým předjížděním na dálnici na poslední chvíli a náhlým brzděním a odbočením přes všechny jízdní pruhy na dálniční sjezd. Také doporučuje vyvarovat se brzdění, pokud to není nezbytně nutné. Rozsvícená brzdová světla na dálnici by pouze měla těm daleko za vámi značit nějaký vážnější problém.