autoweb.cz > Ojetá auta > Policie vyrazila do boje s přetáčeči tachometrů
Policie vyrazila do boje s přetáčeči tachometrů
Středočeští kriminalisté se obrátili na společnost Cebia s žádostí o podklady pro kontrolu vozidel a jejich vytipování na počátku letošního roku. Cílem akce, během níž kriminalisté prověřují téměř 1000 aut, je postihovat nelegální stáčení tachometrů v rámci stávající právní úpravy v České republice.
U 400 kontrolovaných aut je podle policie důvodné podezření z neoprávněné manipulace s počitadlem ujeté vzdálenosti. Rekordmanem je zatím vozidlo, které bylo stočeno o více než 400 000 km, nejčastěji se hodnota stočených kilometrů pohybuje v řádech desítek tisíc.
„Cílem akce není pouze odhalení této nelegální činnosti a zahájení trestního stíhání konkrétních osob, ale také upozornění na tento problém a zlepšení povědomí občanů, kteří do nákupu vozidla investují nemalé částky. Celá akce je teprve na svém počátku a k případnému sdělení obvinění pachatelů dojde v horizontu několika týdnů,“ říká mluvčí Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Zdeněk Chalupa.
Policii ale bude čekat opravdu nelehký úkol, a to dokázat kdo počítadlo ujeté vzdálenosti stočil. Právě to je největší problém. Pokud se nepodaří prokázat vina konkrétních osob, jen těžko bude mít tento příběh dobrý konec. Přesto lze snahu policie jen pochválit.
„Stáčení tachometrů je dlouhodobý problém, proti kterému je třeba bojovat především prověřováním vozidel. Auto se stočeným tachometrem lze prodat o desítky tisíc dráž, pro některé prodejce může jít o lukrativní byznys. Rozhodli jsme se policii s vyšetřováním a potlačováním této nekalé praktiky na základě žádosti pomoci,“ sdělil Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.
Upozornil také, že pokud chce člověk, který kupuje ojeté auto, minimalizovat riziko budoucích problémů kvůli stočenému tachometru, měl by si možnou manipulaci s tachometrem ověřit například fyzickou kontrolou tachometru a vozidla v nezávislém servisu, nebo kontrolou historie vozidla.
„Obecně lze konstatovat, že nelegální manipulace s ujetými kilometry je dlouhodobým problémem, proti kterému je nutné bojovat, a na který je třeba upozorňovat především občany, kteří si ojetý vůz hodlají zakoupit. Rovněž upozorňujeme zájemce o koupi ojetého vozidla, aby nepodceňovali jeho prověření a nespokojili se jen s předloženou servisní knihou nebo případně pouhým tvrzením prodejce,“ říká dále Chalupa.
„Iniciativu policie velmi vítáme. Jsme rádi, že se snad po letech podařilo najít účinný způsob boje proti nepoctivým dovozcům ojetých vozů, kteří nelegálním způsobem vydělávají na podvádění tuzemských spotřebitelů a jsou nekalou konkurencí pro poctivé prodejce. Všem, kdo uvažují o koupi ojetého vozu doporučuji od prodávajících vyžadovat hodnověrné doložení historie vozu a preferovat automobily s tuzemským původem, u nichž jsou záznamy o stavech tachometru nejdostupnější. Zároveň je potřeba si uvědomit, že koupě ojetiny „na ulici“ na inzerát od soukromé osoby je vždy riskantní, a může znamenat ztrátu peněz nebo vážné problémy s vozem, protože reklamace je většinou obtížná či nemožná,“ říká Karolína Topolová, generální ředitelka AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO.
„Áčka“ dlouhodobě upozorňují na problém se stáčením počítadel ujeté vzdálenosti a aktivně se snaží s tímto nešvarem bojovat. Přestože na republikové úrovni zatím k žádným účinným legislativním změnám nedošlo, naději motoristům dává právní úprava, která snad vznikne na evropské úrovni. Psali jsme o ní zde. V současné době je totiž prokázání manipulace s tachometrem a tedy trestného činu podvodu opravdu velice obtížné.