autoweb.cz > Autoporadna > Podvody na STK překračují všechny meze. Policejní kontrolou neprošlo ani jedno auto
Podvody na STK překračují všechny meze. Policejní kontrolou neprošlo ani jedno auto
Policisté se na nejnovější kontroly v Olomouckém kraji vydali na začátku srpna. Při svém působení vyrazili do Přerova, kde kontrolovali emise a obecně technický stav projíždějících vozidel. Nikdo je však nemohl připravit na zkušenost, která na ně čekala. Policisté společně s pracovníky Inspekce silniční dopravy prověřili celkem deset vozidel, přičemž ani jedno nemělo kontrolou na STK vůbec projít. Za porušení předpisů padaly pokuty.
Kontrolou nikdo neprošel
„Technickou kontrolou neprošlo ani jedno. U devíti z nich pracovníci centra naměřili překročené hodnoty emisí a v jednom případě bylo vozidlo v nevyhovujícím technickém stavu,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. Policejní hlídka řidičům omezila technickou způsobilost po dobu 30 dní, nyní je tudíž na majitelích vozů, aby se na STK vydali znovu a kontrolou skutečně prošli. Celkem se za porušení pravidel vybralo 9 000 korun, což upřímně řečeno není částka, která by od dalšího porušování někoho v budoucnu odradila.
Policejní mluvčí Libor Hejtman každopádně varuje řidiče, že kontroly technického stavu a emisí vozidel naváží i v následujících měsících. Ministerstvo dopravy má totiž společně s policií jasný cíl, a to vytipovat podvodné stanice a zamezit opakované praxi úplatků a fixlovaných kontrol.
Mizerné výsledky již v červnu
Ostatně na kontrolu vozidel se policisté vydali již v červnu do Plzeňského kraje. I zde inspekce neprobíhala hladce. Výsledky kontrol byly doslova alarmující, když policisté zkontrolovali namátkově 18 vozidel a sedm z nich neprošlo navzdory tomu, že řidiči předložili platný certifikát z STK. Mluvčí policie Ondřej Hodan tehdy prohlásil, že z některých vozů se doslova valil černý dým. Uvedl rovněž, že kontrol nemůže být během měsíce více, neboť jsou časově velmi náročné. Přesto policisté hodlají v práci pokračovat.
„Pokud je řidič zároveň provozovatelem auta, tak mu hrozí pokuta ve správním řízení až 50 000 korun. Pokud jde pouze o řidiče, který má vozidlo například půjčené, tak dostane pouze pokutu 1500 korun za nevyhovující technický stav vozidla,“ přiblížil penalizace v červnu 2024 mluvčí policie Hodan.
Situace se nelepší
Na špatnou situaci na silnicích policisté upozorňovali již v loňském roce. Namátkové kontroly tehdy odhalily skutečnost, že téměř dvě třetiny vozidel nesplňují platné limity. Známé jsou různé techniky podvodů na STK. Mimo jiné přidušení výfuku hadrem, mělké zasunutí měřící sondy do výfuku vozidla, případně pozvolné sešlápnutí plynu místo co nejrychlejšího vytočení motoru do vysokých otáček. Podle Petra Nováka z Asociace emisních techniků a opravářů (ASEM) bylo v roce 2021 v České republice 170 stanic, na jejichž měření uspěla všechna auta. To statisticky nedává žádný smysl.
Právní expert Jan Dupák z Transparency International mluví ve vztahu k STK o komplotu. „Jsou tam všechny druhy korupce. Peníze se dávají třeba do popelníku, kde si je technik vyzvedne. Ale pak jsou tu zprostředkovatelé, služba ‚zařídím technickou‘. Jsou motivováni vyhovět velkým zákazníkům a úplatky pak není nutné ani předávat. Auto vždy projde,“ popsal Dupák dlouhodobé praktiky.
Ministerstvo dopravy věří, že strategie zvýšených kontrol a následné vytipování podvodných stanic přinese brzy ovoce v podobě snížení podvodů a zlepšení situace na tuzemských silnicích. Odborníci se však domnívají, že o snadný boj rozhodně nepůjde.