autoweb.cz > Žhavé novinky o autech > Piráti silnic a bodový systém
Piráti silnic a bodový systém
Článek byl převzat s laskavým svolením autora z webu www.dfens-cz.com
Cílem toho všeho je konstruovat další a další kauzy a vždy je pořádně podojit. Protože, když odhlédneme od emocí, které tyto případy vyvolávají, stalo se něco? Ne, nestalo se nic, došlo k nehodě, policie to vyšetřuje, pokud zajistí důkazy, předají to žalobci, v čem je problém? Najdou viníka, odsoudí ho podle práva jako tolikrát předtím, nashledanou.
Proč si ale nikdo neklade otázky?
Dejme tomu, že ti domnělí „piráti“ jsou skutečně piráty. Že Lacina vystrčil toho chudáka řidičku Mazdy z dálnice schválně (vůbec nevěřím), že řidič Trpišovský s čerobílým Mercedesem ML skutečně někomu zabrzdil (tomu věřím napůl) a že ten „pirát“ z R7 prostě jen nebyl nepozorný. Jak je možné, že tito piráti vůbec ještě jezdili po českých silnicích?
Vrátil bych se k slovům ministra Šimonovského, který už poněkud zapadl a která jmenovaný pronesl, když sháněl podporu pro zavedení bodového systému.“Řidiči si musí uvědomit, že nesou odpovědnost za případné následky v silničním provozu a že změny v pravidlech byly provedeny v jejich zájmu. Jejím cílem je ochránit slušné řidiče před těmi bezohlednými (…)„
V létě t.r. „oslavíme“ pět let od okamžiku, kdy nás bodový systém začal ochraňovat ode všeho zlého. Ministerstvo dopravy periodicky informuje o jeho účinnosti, ani jednou se v jeho zprávách neobjevil jakýkoli stín pochybnosti nebo rozporu, zda je systém nastaven správně a skutečně vede k potrestání takového chování, které je označované jako agresívní nebo je nějakým způsobem nebezpečné.
??? Proč tedy všichni „piráti“ během těch pěti let nevymizeli, resp. neskončili s 12 body bez řidičského průkazu, když bodový systém funguje?
Vidím tady určitý rozpor. Ve skutečnosti se pomocí bodového systému během těchto pěti let podařilo potrestat obrovské množství slušných lidí, kteří se dopustili drobného opomenutí, například zapomněli zapnout světla. Pár stovek, možná tisíc lidí existenčně zničil, protože přišli kvůli bagatelném přestupkům o řidičský průkaz, který potřebovali k výkonu práce, jak řekl zcela správně v této televizní debatě pan Čížek. Stál nás všechny daňové poplatníky ohromné peníze. Policie se musela opakovaně zabývat zneužíváním pravomoci a korupcí v bodovém systému. Jiný přínos nevidím a současná mediální kampaň na téma „silničních pirátů“ to potvrzuje.
Dále si vzpomínám na pana Tržila. Ano, šéfa dopravky, který poměrně rychle mutoval do prvotřídního demagoga. Před více než dvěma roky jsme se dozvěděli, že policisté budou provozovat honění. Honění silničních pirátů pomocí vozů VW Passat zakoupených z našich daní a speciálně upravených pro prasáckou jízdu policistů po českých dálnicích. Zakrátko informoval Tržil, že honění je nejen zábava, ale také platná bezpečnostní strategie, protože se tak zjistí ohromné množství přestupků.??? Jaký efekt tedy nákup drahých limuzín ve skutečnosti měl, když nyní opět konstatujeme, že na dálnicích potkáváme piráty? Vždyť je to už dva roky, co silniční piráty usilovně stíhají.
Nejsou právě policejní Prassaty dalším artefaktem právě této agresivity?
Překvapuje mě, že novináři, jinak nepochybně bystří lidé s vysokoškolským vzděláním, na takové otázky nepřijdou sami. Vždyť se nabízejí, leží tady před námi, jsou naprosto samozřejmé.
Ještě se zastavím u pojmu agresivity. Slyšíme ho čím dál častěji. V článku o jakési studii ČVUT, která ovšem není oficiálním materiálem, ale pouze jakýmsi subjektivním rozborem řidičského chování na základě videa, se konstatuje následující:
Kdo je agresivní
Typický agresivní řidič je muž do 35 let, který sedí za volantem audi. Jeho typickými prohřešky jsou rychlá jízda, riskantní předjíždění, kličkování a tzv. myšky nebo problikávání pomalejších řidičů. Zdroj: Průzkum ČVUT, Besip a Policie ČRPotom jsem našel ještě jednu definici, jejím autorem je psycholog Kořán, který zpracovával mmj. znalecký posudek „piráta“ Laciny:
„Agresivita je tendence k nepřátelskému, útočnému až destruktivnímu jednání vůči druhé osobě, živočichovi nebo okolí. Je to dispozice osobnosti. U člověka je její příčinou často frustrace, kterou v moderní společnosti trpí stále víc lidí,“
Jak vidíte, mezi oběma definicemi je dost podstatný rozdíl. Výrok ČVUT, Besipu a policie, který jsem citoval, patří do kategorie vyjádření souhrnně nazývaných slinty. Jeho informační hodnota je nulová, v podstatě jsme každý podle ní agresívním. Problikávání ostatních řidičů zákon nezakazuje, dokonce za účelem upozornění při předjíždění umožňuje na jiné řidiče houkat. Rychlá jízda? Je jízda rychlostí 60km/h po náledí rychlá nebo pomalá? Kličkování? Jak si to představit? Každý už jsme kličkoval, například mezi výmoly na silnici. Myšky? Rychlost přejíždění z pruhu do pruhu není nikde určena, co se někomu může zdát tak akorát, to by pro jiného mohlo být pomalé nebo naopak rychlé. Audi? To už vůbec nestojí za řeč. Je to blábolení nekompetentních, hloupých, nepotřebných „dopravních expertů“.Kořánova definice je na tom trochu lépe. Říká následující: Životní podmínky v moderní společnosti -> frustrace -> agrese -> útok na někoho jiného. Nestojí tam nic o drahém autě (ale klidně se může stát jako vedlejší efekt, že lidé s touto dispozicí vybírají určitý typ aut, protože se na základě designu nebo jiných parametrů domnívají, že k nim „bude sedět“) ani o rychlé jízdě. Bavíme se o tom, že jakýsi Trpišovský s číslem 2222 (shodou okolností dvojbývalý primátor Tetter má na svém autě RZ 2C2 2222, ale o té nikdo nikdy nenapsal, že je kmotrovská) domněle zaútočil na jiného řidiče a uplatnil na něj behaviorální korekci tím, že mu zabrzdil. Pomalý řidič, který úmyslně ostatní zdržuje s přesvědčením, že „já jedu 80km/h, to je rychle dost, nikdo mě nemá co předjíždět“, dělá přece to samé – uplatňuje behaviorální korekci a útočí na jiné, jen zvolil k útoku jinou technologii. První je vydáván za zavrženíhodného delikventa, druhý za příklad odpovědného chování. Proč? Jak Kořán správně poznamenal, příčinou agrese může být frustrace obvyklá v moderní společnosti. Pokud budou výsledkem nynější mediální kampaně další regulace – a to vemte jed, že budou – budou pak méně frustrovaní a méně agresivní v již nyní přeregulované dopravě?
odkaz na původní článek: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2011010901