Pět dopravních pravidel, která jsou v Americe jinak. Některá jsou super, jiná nedávají smysl

Jiná země, jiná pravidla. Ve Spojených státech amerických jsou odlišné dopravní předpisy. Na některé si turisti z Evropy zvykají opravdu těžko.
20230628_120112-1100x618.jpg Zdroj: Běhal Robin pro Autoweb.cz

Pokud cestujete do zahraničí, určitě jste zaznamenali, že ne v každé zemi platí stejné dopravní předpisy jako u nás. Zatímco v evropských státech jsou si pravidla velmi podobná, mimo starý kontinent mohou být zcela jiná. Krásným příkladem jsou Spojené státy americké, kde se čeští řidiči mohou kvůli neznalosti místních předpisů dostat do nemilých problémů. Věcí, které vás mohou na amerických silnicích překvapit, je nespočet.

Pravidlo pravé ruky

Před vyjetím na americké silnice je důležité si zapamatovat, že zde na křižovatkách neplatí přednost zprava, neboli lidově řečeno „pravidlo pravé ruky“. Na rozcestí, kde není světelná signalizace nebo značka „Stop“, obecně platí, že křižovatkou projedou vozidla v takovém pořadí, ve kterém k ní přijela.

Recenze SUV Lexus RX z USA

Semafory jsou až za křižovatkou

Další, pro nás nezvyklou věcí, je umístění světelného signalizačního zařízení. Zatímco v Česku a ve většině evropských zemí se semafory nacházejí před křižovatkou, v USA jsou umístěné za ní. V praxi to znamená, že řidič musí zastavit na bílé čáře, která se nachází několik desítek metrů před „světly“.

Dá se na to rychle zvyknout, ale pozor, je tu ještě jeden rozdíl. Po červeném signálu se tu nerozsvěcí prostřední žlutá barva, nýbrž rovnou zelená. Chybí tu tak znamení „řidiči, připrav se k jízdě“.

Odbočování na červenou

V USA obecně platí, že na světelných křižovatkách můžete odbočovat vpravo, přestože svítí červená. Před manévrem je ale potřeba dát přednost vozidlům přijíždějícím zleva. Dávejte si ale pozor na dopravní značení, pokud jsou na semaforu značky „No Turn on Red“ nebo „Right Turn Signal“, je odbočení zakázáno.

Na dálnicích se může předjíždět zprava

Dálnice ve Spojených státech amerických jsou jeden velkých chaos. V Evropě jsme zvyklí na dva jízdní pruhy, přičemž ten pravý je určený pro rychlou jízdu. V USA je všechno jina. Dálnice obvykle mají tři a více jízdních pruhů a neplatí zde zákaz podjíždění – auta se tak mohou předjíždět z obou stran. Je tak zapotřebí neustále sledovat obě zpětná zrcátka. Neplatí to pouze v případě, že je dálnice vybavena dopravní značkou “Slow Traffic Keep Right”.

Zajímavostí také je, že kamiony zde mohou jezdit stejnou maximální povolenou rychlostí jako osobní vozidla.

Policie vás jen tak nezastaví

Zatímco čeští policisté mohou auta zastavovat namátkově, strážníci v USA musejí mít dle zákona k zastavení vozidla legitimní důvod (například jede rychle nebo kličkuje). Platí tedy, že pokud řidič nejeví žádné podezření, policie by ho neměla bezdůvodně stopnout.

24.8.2023 7:12| autor: Robin Běhal | zdroj: Běhal Robin

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist