autoweb.cz > Olympijské hry Soči 2014: Co vás čeká při cestě autem?
Olympijské hry Soči 2014: Co vás čeká při cestě autem?
Zimní olympijské hry jsou tady a tak jako každé čtyři roky i letos vyrazí znovu značná část českých fanoušků přímo na místo. Tentokrát asi jen a pouze letecky, těžko – ale proti gustu žádný dišputát – by někdo chtěl strávit přes dva a půl tisíce kilometrů za volantem. Takže nebudeme řešit to, co by vás mohlo potkat po cestě do Ruska, zmíníme se ale o to, s čím se můžete setkat, když do Soči doletíte.
Doletíte, a přímo tam si auto půjčíte. Ústřední automotoklub České republiky přichází s radami, které by měly motoristům v Soči pomoct. Co tedy musíte vědět či udělat? Tak předně musíte již z Čech odjet nejen s platným vízem a pasem, českým řidičským oprávněním, ale i s mezinárodním řidičským průkazem.
Ty jsou dvojího typu – Ženevského vzoru (podle smlouvy z roku 1949) a Vídeňského vzoru (dohoda z roku 1968). Druhý z nich je povinný pro cizince například právě v Rusku a více než šesti desítkách dalších zemí včetně Ukrajiny, přes kterou je nutné do Soči rovněž jet. Průkaz vydávají na počkání odbory obecních úřadu s rozšířenou pravomocí poté, co předložíte český řidičský průkaz, průkaz totožnosti, dodáte fotografii o rozměrech 35 x 45 mm a zaplatíte správní poplatek 50 Kč.
Povinnost mít mezinárodní řidičský průkaz rozhodně nezanedbejte – pokud ho nebudete mít, může vám ruská policie udělit pokutu. Když už přeskočíme fakt, že jednání s ruským policajtem nebude asi úplně procházka růžovým sadem, tak i výše pokuty není zanedbatelná, může totiž dosáhnout až na 2500 rublů (oficiální kurz 100 rublů = 58 Kč).
Co ÚAMK radí dál? Že ještě než vyrazíte fandit, a to letecky nebo případně vlastním vozem, a chcete podpořit svoje favority hesly na plakátech, musíte mít sebou úředně ověřený překlad jejich textu. Ehm, neřešte logiku věci, jedete prostě do Ruska, takže platí ber nebo neber. A při cestě autem, pokud by snad někdo vážně vyrazil sám po ose, nezapomeňte na fakt, že povinnou výbavu musíte v Rusku doplnit – například o hasičský přístroj.
I když si vůz zapůjčíte až na místě, je lepší se seznámit s ruskými dopravními předpisy už před cestou. Pokud jde o povolené maximální rychlosti, pak jsou následující: ve městě nejvíce 60 km/h, mimo město 90 km/h a na dálnici 110 km/h. Přičemž za vysoké překročení povolené nejvyšší rychlosti je možná pokuta 2500 rublů, ale také zadržení řidičského průkazu. Tento krok může v Rusku policie uplatnit i v případě, že zaparkujete tak, že budeme omezovat nebo ohrožovat ostatní účastníky silničního provozu.
Třetím příkladem, kdy můžete přijít o řidičské oprávnění, je jízda pod vlivem alkoholu. Za to je pokuta 5000 rublů, ale také až 15 denní odnětí svobody. Pokud jde o „běžné“ přestupky, pak například za telefonování řidiče při řízení zaplatí provinilec 300 rublů. Nezapnutý bezpečností pás představuje pokutu 500 rublů, za parkování na zakázaném místě 300 až 5000 rublů… Samozřejmě, že je na místě v případě, že počítáte s možností pronajmout si v Soči automobil, zařídit si už doma vhodnou silniční asistenci pro případ poruchy nebo nehody.
Pokud přesto dojde k jakékoliv nepředvídané události, obraťte se v Soči na místní policii (112, 02) nebo kontaktujte Konzulární kancelář ČR v Soči (tel. +7 916 640 20 36), která bude ve dnech 5. – 24. února 2014 zajišťovat konzulární pohotovost pro občany ČR přímo na místě.
10 aut, kterými se musíte svézt, než zemřete
Reportáže | vydáno 26. 5. 2011
zdroj: ÚAMK