Odtah z čerpací stanice

Rádi parkujete přes noc na pozemku čerpací stanice? Pokud nemáte dohodu s majitelem, můžete mít problém.

Problematika odtahu z prostoru čerpací stanice se úzce dotýká dvou základních otázek, a to čerpací stanice jako místa, které nepodléhá pravidlům silničního provozu, a obecně odtahu z míst, která jsou soukromým pozemkem.

Nejprve je nutno říci, že pravidla silničního provozu dle zákona č. 361/2000 Sb. platí jen na pozemních komunikacích tak, jak jsou definovány podle zákona o pozemních komunikacích. V této souvislosti je třeba současně uvést, že dle ust. §14 odst. 2, písm. d) zákona o pozemních komunikacích čerpací stanice NENÍ součástí pozemní komunikace. Z toho plyne jeden zásadní závěr, a to ten, že na čerpací stanici neplatí pravidla silničního provozu (tzn. obecná pravidla, značky, nic).

Z toho důvodu se nemůže ani uplatnit ust. §45 zákona o provozu na pozemních komunikacích, které řeší odtah motorového vozidla. Pokud v takovém případě policie tvrdí, že odtah nemůže nařídit, má pravdu, nikoli však pouze z důvodu, že se jedná o soukromý pozemek (i na soukromých účelových pozemních komunikacích platí pravidla silničního provozu a policie by byla oprávněna z takové účelové komunikace vozidlo odtáhnout), nýbrž proto, že na čerpací stanici není dána její kompetence v rámci dohledu nad bezpečností a plynulostí provozu na pozemních komunikacích, protože se nejedná o pozemní komunikace.

Policie nebo Městská policie odtah tedy nařídit nemohou.

 

Jakým způsobem tedy může vlastník pozemku postupovat?

Možný postup lze spatřit v aplikaci ustanovení občanského zákoníku, jmenovitě v ochraně vlastnického práva, a to cestou tzv. svépomoci dle ust. §6 občanského zákoníku. Podle tohoto ustanovení platí, že jestliže hrozí neoprávněný zásah do práva bezprostředně, může ten, kdo je takto ohrožen, přiměřeným způsobem zásah sám odvrátit.

Takovým přiměřeným způsobem nepochybně je zajištění odtahu vozidla. Lze proto zavolat odtahovou službu, ta odtah provede, patrně bude nutno odtah na místě zaplatit a pak se domáhat částky odtahu na vlastníkovi vozidla, ledaže by odtahovka odtáhla vozidlo bez úhrady a pak úhradu požadovala po vlastníkovi vozidla.

JUDr. Tomáš Beran

24.7.2007 4:12| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist