autoweb.cz > rady > Na sportovních pneumatikách se objevil nový symbol dvou šipek v kruhu. Víme, co přesně znamená
Na sportovních pneumatikách se objevil nový symbol dvou šipek v kruhu. Víme, co přesně znamená
Každá dnešní pneumatika obsahuj na své bočnici mnoho informací. Nejviditelnější jsou základní rozměry daného pláště a velmi důležitý může být v některých případech také symbol označující to, zda jde o zimní, nebo o letní pneumatiky. Z dalších informací se dozvíte třeba datum výroby, což je vzhledem ke stárnutí pneumatik rovněž zásadní. Aktuálně míří na trh pneumatika, které k tomu všemu přidává ještě jednu novou značku. Jedná se o dvě šipky v kruhu. Konkrétně tento symbol najdete na plášti Pirelli P Zero E.
Dvě šipky v kruhu odkazují na udržitelnost výroby. Pirelli bude tento symbol dávat na pneumatiky, u kterých je alespoň 55 % použitých materiálů recyklovaných nebo biologického původu. Nové logo má údajně zákazníkům pomoci v rozhodování tak, aby mohli upřednostnit pneumatiku s menší ekologickou stopou. Pirelli chce mimochodem do roku 2030 využívat u svých pneumatik nejméně 60 % biologických a 12 % recyklovaných materiálů.
Další články na téma ekologie:
V kontextu výrobců pneumatik jde o docela zajímavou výzvu, protože každý zásah do směsi, ze které je daný plášť vyroben, může změnit jeho vlastnosti. V případě první „ekologické“ pneumatiky opatřené novým symbolem je to o to zajímavější, že jde o plášť P Zero, který je určen sportovně laděným automobilům. A ty mají nároky na své obutí samozřejmě vyšší.
Budete se divit, na čem všem jezdíte
Tradiční italský výrobce pneumatik musel kvůli splnění protichůdných požadavků vyvinout několik nových materiálů. Konkrétně jde třeba o lignin. Základem tohoto materiálu je šrot celulózového a papírenského průmyslu. Součástí nových pneumatik P Zero E je i materiál založený na odpadu z pěstování rýže. Jde o popel z rýžových slupek.
Za zmínku stojí také saze pocházející z vyřazených pneumatik (říká se jim „cirkulární saze“) nebo biopryskyřice z rostlinné biomasy, jako jsou semena rostlin (slunečnice nebo řepka) nebo pryskyřice na bázi lesních dřevin. A třeba fosilní polymery jsou zde nahrazeny těmi, které se vyrábí z použitých kuchyňských olejů.