autoweb.cz > Cestování autem na dovolenou a do zahraničí > Letní dovolenkové řízení v žabkách a naboso? Předpisy evropských států jsou většinou benevolentní, přesto mohou nastat velké a drahé problémy
Letní dovolenkové řízení v žabkách a naboso? Předpisy evropských států jsou většinou benevolentní, přesto mohou nastat velké a drahé problémy
Ne každému se chce během letních měsíců řídit v klasických teniskách nebo jiných botách. Jízda v pantoflích nebo tzv. žabkách je mnohem pohodlnější, protože se nohy nepotí. Někteří si rovnou boty sundají úplně a jezdí naboso. Platí to zejména během dovolenkových cest někde v Chorvatsku nebo v Itálii, kdy je venku přes 30 stupňů a člověk potřebuje popojet z apartmánu jen pár kilometrů například na nákup nebo někam do restaurace či na pláž. Asi není nutné připomínat, že z pohledu prostého ovládání pedálů není úplně moudré sázet na pantofle nebo jezdit úplně bez bot, z pohledu evropských předpisů ale není situace úplně jednoznačná. Spousta států vám řízení v žabkách přímo nezakazuje, přesto ale z toho může být nakonec dost velký a hlavně drahý problém.
Na problematiku řízení v pantoflích, žabkách, nebo také v dámských lodičkách s vysokým podpatkem nedávno upozornily evropské autokluby v čele s německým autoklubem ADAC. Ten ve svém nedávném článku připomíná, že v Německu přímo neexistuje nějaký předpis, který by jasně definoval, co to je vhodná obuv pro řidiče. Řidič ovšem musí udělat vše proto, aby jeho jízda byla bezpečná, což lze interpretovat i tak, že by neměl mít nevhodnou obuv typu pantoflů, sandálů nebo jiných otevřených bot.
Potvrzuje to i zahraniční pojišťovna, která německý paragraf označuje za „gumový“. Pokud dojde k nehodě, kterou jste ani nezavinili, ale zároveň se zjistí, že jste za volant usedli v žabkách, vystavujete se riziku, že bude vaše počínání interpretováno tak, že se správnou obuví jste nehodě mohli zabránit a vyvstanou problémy s úhradou pojistného.
Podobně se podle zjištění chorvatského autoklubu HAK k této problematice přistupuje také v Itálii, Maďarsku, Nizozemsku nebo Rakousku. Ani tam jasný zákaz neexistuje, ale pokud dojde k nehodě, policie se začne zabývat, zda v tom vaše nevhodná obuv nehrála nějakou roli a pojišťovna může odmítnout pojistné plnění. Ani v České republice se obuv nijak zvlášť neřeší, stejně jako v Belgii, Dánsku, Lucembursku, Chorvatsku nebo ve Slovinsku. Nicméně i u nás může být problém kolem pojištění, jak pro kolegy minulý rok upřesnila mluvčí pojišťovny.
Další informace na téma „dovolená“
Kde za žabky dostanete pokutu?
Podle zjištění chorvatského autoklubu HAK existují v Evropě pouze dvě výjimky, kde na vás podle tamních předpisů čeká jistá pokuta ve chvíli, kdy si policista všimne, že sedíte za volantem v nevhodné obuvi. Ve Španělsku je zakázáno jezdit v žabkách i naboso, přičemž sankce je 80 eur. Druhým takovým evropským státem je Velká Británie, kde za řízení v obuvi neumožňující ovládat auto bezpečným způsobem hrozí v přepočtu sankce až 140 tisíc korun.
Zajímavým případem pak je Švýcarsko. To podrobněji řešil německý ADAC. Ten s odkazem na své švýcarské kolegy uvádí, že i v tomto státě je dovolenou jezdit naboso. Podle tamních předpisů řidič jednoduše musí dokázat ovládat auto takovým způsobem, aby byl schopen přiměřeně reagovat na jakoukoliv dopravní situaci. Pokud tedy řidič prokáže, že i bez bot zvládne především tvrdě brzdit, pak není problém.
Jenže právě potíže s brzděním v kombinaci s nevhodnou obuví odhalil praktický test rakouského autoklubu ÖATC. Při řízení v žabkách nebo zcela bez bot totiž řidiči nebyli schopni dostatečně rychle vyvinout potřebný tlak na brzdový pedál. U volných bot zase hrozí, že sklouznou z pedálů, případně že se pod nimi zaseknou. Každopádně řidiči následně ztrácí kontrolu nad autem. Jako problematické se ukázalo i řízení v botách s vysokým podpatkem, kdy se údajně špatně vnímá odpor pedálů a tudíž je nelze dostatečně citlivě ovládat.
Za ideální boty je považována sportovní obuv, která neklouže po pedálech a která nemá přehnaně vysokou podrážku, aby řidič měl v nohách patřičný cit.