Vyrazte autem na letní dovolenou: Kromě cestovních dokladů, nezapomeňte i nouzovou výbavu

Spousta motoristů zanedlouho vyrazí na dovolenou autem. Poradíme, co všechno je vhodné zkontrolovat a zařídit.
147_skoda_octavia_sportline_53603bdd-1920x1281-1-1100x618.jpg Zdroj: Škoda

Prázdniny jsou za dveřmi a mnoho motoristů vyrazí na letní dovolenou autem do zahraničí. Na co všechno se připravit, aby se z pohádkové dovolené nestal horor?

Přinášíme vám několik základních rad a tipů, co zkontrolovat a čím se vybavit, než vyrazíte autem na dovolenou v zahraničí.

Zkontrolujte technický stav vozu

Před odjezdem na dovolenou je klíčové provést důkladnou kontrolu technického stavu vozidla. Ujistěte se, že všechny důležité provozní kapaliny jsou na správné úrovni a v případě potřeby je doplňte. Zkontrolujte především hladinu motorového oleje, chladicí a brzdové kapaliny.

Vidět a být viděn. Proto se dále zaměřte na správnou funkci světel a stěračů. Funkční světla jsou nezbytná pro bezpečnou jízdu a správně fungující stěrače vám zajistí dobrý výhled při nepříznivém počasí.

Podívejte se na videotest ojeté Škody Octavia

Nezapomeňte zkontrolovat i stav pneumatik, a to včetně rezervy, případně dojezdové sady, a ujistěte se, že mají dostatečný vzorek a správný tlak.

Zkontrolujte cestovní dokumenty

Ujistěte se, že máte všechny potřebné dokumenty. Zkontrolujte platnost svého řidičského průkazu, osvědčení o registraci vozidla (tzv. malý technický průkaz) a zelené karty, která slouží jako mezinárodní pojištění vozidla.

Zatímco v České republice od nového roku platí, že se můžete prokazovat elektronickými dokumenty a např. právě malý techničák či řidičák nemusíte fyzicky vozit, v zahraničí to neplatí. Proto si všechny dokumenty přibalte.

Nezapomeňte si vzít i platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud cestujete s dětmi, ověřte, zda mají také platné doklady. Některé země vyžadují pro děti vlastní cestovní doklad.

Zkontrolujte povinnou výbavu

Každá země má svoje vlastní dopravní předpisy a také pravidla týkající se povinné výbavy vozidla. Zkontrolujte proto, zda máte v autě základní povinnou výbavu a zjistěte si specifika daných zemí, kterými budete projíždět.

Mít kompletní povinnou výbavu je nejen zákonnou povinností, ale také to zvyšuje vaši bezpečnost na cestách. Před cestou si ověřte specifické požadavky zemí, které budete navštěvovat, aby vám nic nechybělo.

V některých zemích je povinný např. hasicí přístroj nebo alkohol tester. Naopak z vozu vyndejte zakázané předměty, např. ve Švýcarsku nesmíte mít ani pasivní antiradar. Nejenže se nesmí používat, nesmíte ho vůbec vlastnit! V Itálii zase nesmíte v létě jezdit na zimních pneumatikách.

Zkontrolujte všechna pojištění

Ověřte si, že máte platné pojištění vozidla, které pokrývá i cesty do zahraničí. Kontaktujte svou pojišťovnu a informujte se o rozsahu krytí, např. zda zahrnuje i asistenci na cestách a jaké služby přesně. Odtáhnou vás domů, nebo jen do nejbližšího servisu?

Kromě pojištění vozidla je naprostou nutností sjednat také cestovní pojištění pro všechny cestující pro případ nemoci či zranění. To pokryje lékařské výlohy, ztrátu zavazadel nebo jiné nepředvídané události, které by mohly na dovolené nastat.

Zaplaťte dálniční poplatky

Před cestou si zjistěte, zda budete potřebovat dálniční známky, nebo zaplatit mýtné v zemích, které navštívíte. Některé země vyžadují nákup dálničních známek předem online, jiné umožňují jen platbu na místě.

Zakoupení dálničních známek předem vám ušetří čas a starosti během cesty. Informace o mýtném a dálničních známkách najdete na webových stránkách jednotlivých zemí.

Přidejte nouzovou výbavu

Povinná výbava je jedna věc, ale hodí si mít nad rámec i další věci. Nabíječku na telefon, náhradní baterie, svítilnu či základní nářadí se může hodit. Tyto věci vám mohou pomoci vyřešit menší technické problémy nebo poskytnout nouzové osvětlení v případě poruchy v noci.

Nezapomeňte ani na dostatek pitné vody a potravin, které vám poskytnou energii a hydrataci během dlouhých úseků cesty nebo v případě nečekaného zdržení.

Naplánujte si trasu

V dnešní době už naštěstí nemusíte dlouhé hodiny plánovat trasu s papírovou mapou a všechno během pár sekund spočítá navigační aplikace v telefonu. Přesto však malé plánování neuškodí.

Využijte tedy navigační aplikace, které ukážou aktuální dopravní situaci a navrhnou alternativní trasy. Pokud cestujete obytným autem či s karavanem, hodí se také aplikace, které poradí, kde ideálně „složit hlavu“.

V jednotlivých zemích lze také podstatně ušetřit na palivu, proto si důkladně projděte ceny paliv a  naplánujte, kde je nejvhodnější během cesty tankovat. Nezapomínejte také na pravidelný odpočinek na cestách, ideálně ne déle než po čtyřech hodinách.

Zabavte sebe a cestující

Připravte si zábavu pro děti i dospělé na dlouhé cesty. Tedy hlavně nenechat doma telefony a tablety. Zabalte si ale i knihy a časopisy nebo přichystejte oblíbenou hudbu či filmy, které cestujícím zkrátí dlouhé čekání do cíle.

Ideální je využít cestu na naučení základních frází v jazyce země, kterou navštívíte. Základní znalost jazyka vám usnadní komunikaci s místními obyvateli ukáže vaši snahu přizpůsobit se místní kultuře.

Přejeme vám šťastnou cestu!

12.6.2024 7:00| autor: Hugo Kottás | zdroj: Vlastní rešerše

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist