Kvůli epidemii spousta řidičů jezdí stále na zimních. Přezujte co nejdříve na letní pneumatiky

Kvůli komplikacím souvisejících s epidemií COVID-19 bude v nadcházející letní sezóně pravděpodobně více řidičů jezdit během jara na zimních pneumatikách. Je však důležité si uvědomit, že zimní pneumatiky nejsou určeny pro jízdu v teplejším počasí, a nejsou tedy zdaleka tak bezpečné jako pneumatiky letní.
nokian-2-1100x618.jpg Zdroj: Nokian

Zimní pneumatiky jsou možné jako dočasné řešení. Jejich dlouhodobé užívání, během jarního i letního období, by však už mohlo znamenat značné ohrožení bezpečnosti. Obzvlášť v měsících, kdy začínají teploty stoupat vysoko.

Řídit vůz na zimních pneumatikách v jarním či letním období s sebou přináší celou řadu rizik. Největším rizikem je znatelně delší brzdná vzdálenost, změny v jízdní stabilitě a ovladatelnosti a také snížená přesnost odezvy na řízení.

Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z měkčí směsi, která zajišťuje jejich správnou funkci při nižších a mrazivých teplotách. V teplejších podmínkách se rychleji opotřebovávají a zvyšuje se rovněž riziko aquaplaningu na mokrých vozovkách.

Někteří řidiči se domnívají, že pokud zvládnou jízdu v přechodném období, nebude problém využívat zimní pneumatiky po celou letní sezónu. Jedná se však o nejčastější omyl hraničící téměř s hazardem.

Čtěte také: Nasněžilo. Zimní pneumatiky přitom už zítra můžete zahodit

Pokud vám aktuální podmínky nedovolují přezout v termínu a potřebujete vůz využívat, snažte se svoji cestu uzpůsobit tak, aby bylo riziko co nejmenší. Cestujte na kratší vzdálenosti, uvědomte si, že na cestách budete pravděpodobně potkávat i další řidiče s nevhodnými pneumatikami.

Přizpůsobte proto vaši bezpečnou vzdálenost, třeba až na dvojnásobek té standardní. V zatáčkách buďte opatrní, snižte rychlost. Rozhodně zbytečně neriskujte, nestojí to za to. Uvědomte si, že se jedná o přechodné řešení, a myslete na co nejdřívější rezervaci termínu pro přezutí ve vašem pneuservisu.

I když své pneumatiky přezujete až začátkem léta, stále se bude jednat o bezpečnější variantu než jezdit v průběhu celého léta na zimních pneumatikách. Kritickými se mohou stát právě letní měsíce.

V takových podmínkách jsou veškeré funkční bezpečnostní prvky zimní pneumatiky téměř na nule. Vůz je hůře ovladatelný, na mokrém povrchu nedochází k odvodu vody v drážkách tak plynule jako u letních pneumatik, tím se znatelně při letních bouřkách či přeháňkách zvyšuje riziko aquaplaningu.

Největším rizikem je jízda po mokrých vozovkách, protože zimní pneumatiky nejsou uzpůsobeny k rychlému odvádění vody při letních bouřkách. Jsou vyrobeny pro odvádění sněhu a ledu, a proto je u nich zvýšené riziko aquaplaningu.

24.4.2020 8:03| autor: Tomáš Malík | zdroj: Nokian

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist