Jaké jsou znaky fér pojistky?

Sjednali jste si autopojištění, o kterém jste si mysleli, že vás pro případ potřeby ochrání, realita je ale zcela jiná? Navzdory sjednání pojištění jste se museli na náhradě škody podílet, nebo pojišťovna plnění rovnou zamítla? Pak nejspíš uvažujete o nové, lepší pojistce. Jak poznat, že vás opravdu ochrání?
autoweb.cz-jake╠u-jsou-znaky-fe╠ur-pojistky_auto-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay

Když se řekne autopojištění

Stejně jako my lidé, i vozidla musí mít sjednané nějaké pojištění. Když se řekne autopojištění, může být řeč o povinném ručení, havarijním pojištění nebo o obou. V čem se liší? Sjednání povinného ručení nám ukládá zákon, chrání nás pro případ, že provozem vozidla způsobíme někomu dalšímu škodu. Havarijní pojištění je oproti povinnému ručení dobrovolné. Sjednat si ho můžete, ale také nemusíte, chrání vás před škodami, které za vaší přítomnosti i mimo ni vzniknou na vašem voze.

Náš tip: Povinné ručení i havarijní pojištění si můžete sjednat například na klik.cz.

Jaké parametry by povinné ručení mělo splnit?

Při výběru pojištění se mnozí z nás řídí cenou. Většího omylu už se ale dopustit nemůžeme, výše pojistného nám rozhodně nezaručí skutečnou ochranu. Důležitější jsou:

  • Limity pojistného plnění, které udávají maximální výši odškodného, které pojišťovna poškozenému zaplatí. Pokud škoda pojistný limit přesáhne, rozdíl jde za vámi. Minimem je nově 50 milionů korun, vyplatí se ale připlatit a sjednat si vyšší pojistné limity. Klidně i 100 milionů korun a víc.
  • Rozsah asistenčních služeb. Součástí povinného ručení bývají asistenční služby v základním rozsahu, zejména pokud vozidlem jezdíte do zahraničí ale oceníte i další služby, které vám mohou nabídnout. Například zajištění ubytování po dobu opravy apod.
  • Další pojistné podmínky včetně výčtu výluk z pojištění. Ty ukazují na situace, kdy pojišťovna plnit nebude a škoda půjde za vámi. Ty je opravdu důležité si prostudovat, vyhnete se nepříjemnému překvapení.

Jak na výběr havarijního pojištění?

Havarijní pojištění je dobrá věc, ať už máte nové nebo starší vozidlo. Chrání vás nejen před dopady nehody, ale i živelných pohrom nebo vandalismu. Právě nastavení pojistných rizik je základním parametrem pro jeho sjednání, stejně důležitá je ale i výše spoluúčasti. Ta se udává buď absolutní částkou nebo procenty, platí vyšší z částek.

Víte, že mezi nejběžnější spoluúčasti patří 5 % nebo 5 000 Kč a 10 % nebo 10 000 Kč, výjimkou ale není ani nulová spoluúčast? Čím je spoluúčast vyšší, tím je nižší pojistné, každý ale musí sám zvážit, zda se mu tato úspora vyplatí.

3.5.2024 3:03| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist