autoweb.cz > historie > Retro: Hudson Hornet je legenda, kterou mnoho z nás zná jen díky animovanému filmu. Ve skutečnosti to byl nejlepší závodní vůz své doby
Retro: Hudson Hornet je legenda, kterou mnoho z nás zná jen díky animovanému filmu. Ve skutečnosti to byl nejlepší závodní vůz své doby
Poznají ho děti i dospělí, ovšem ze zcela jiného důvodu, než by si jeho konstruktéři přáli. O jakém automobilu je řeč? No přeci o legendárním závodním vozu Hudson Hornet, který s přezdívkou „ Fabulous“ neboli „úžasný“ několik let ovládal ovály NASCAR. Mladší generace ale Hornet znají pouze z animovaného filmu Auta, a to díky postavě Doktora Hudsona. Jaký je ale skutečný příběh tohoto slavného amerického vozu?
Začátky značky Hudson
V 60. letech minulého století se ve Spojených státech amerických vyrábělo nespočet dnes ikonických automobilů. V této éře trhu dominovaly Chevrolety či Fordy, nicméně v jejich stínu existovalo i mnoho menších výrobců, třeba Hudson. Společnost s celým názvem Hudson Motor Car Company byla založena už v roce 1909 a jako samostatná firma fungovala do roku 1955. Následně se sloučila s automobilkou Nash, čímž vznikla značka American Motors Corporation.
Recenze Pataku Roadster
David a Goliáš ve světě motorsportu
Přestože Hudson nepatřil mezi největší, nejbohatší ani nejprémiovější výrobce, na počátku 60. let se mu podařil tah, který přepsal dějiny amerického motorsportu. Vše začalo v roce 1950, kdy z výrobní linky v Detroitu sjel model Hornet. Stylový vůz se zastaralým řadovým šestiválcem o objemu 4,8 litru nebyl z počátku nijak zvlášť výrazný. To však změnil závodní jezdec NASCAR Marshall Teague, který bez ohlášení vtrhnul do továrny Hudson a poprosil vedení o pomoc. Marshall se nakonec s představenstvem domluvil, že svůj vůz Plymouth vymění za nový Hudson Hornet a s podporou automobilky se pokusí ovládnout šampionát.
Závodní Hornet se od sériového modelu v podstatě ničím nelišil, pouze měl mírné úpravy na motoru, které šestiválci přinesly maximální výkon 145 koní a 257 Nm točivého momentu. Rodák z Daytona Beach se svým novým autem poprvé debutoval v únoru 1951 na domácím závodě, ve kterém se mu podařilo vyhrát. Od té doby začal svému autu říkat „Fabulous Hudson Hornet“ neboli „úžasný Hudson Hornet“. Tato přezdívka si pak našla své místo i na samotném boku vozu.
Dominanci v NASCAR zajistila skvělá ovladatelnost
Úspěšné začátky Hudsonu v NASCAR zpečetily další dva slavní jezdci – Herb Thomas závodící s číslem 92 a Tim Flock s devadesát jedničkou. Společnými silami se jim podařilo s vozem Fabulous Hudson Hornet vyhrát neuvěřitelných 40 titulů. A co za tak obrovskou dominancí stálo?
Přestože měl Hudson pod kapotou pouze šestiválec (většina vozů na závodním roštu používala osmiválce), automobilka z něj dokázala vymáčknout opravdu slušný výkon. Nicméně klíč k úspěchu se nacházel jinde. Všichni tři závodní jezdci potvrdili, že Hornet byl výjimečný především díky svému nízkému těžišti, které přinášelo naprosto výjimečné jízdní vlastnosti.
Smutný konec ale nečkané znovuzrození
Na začátku úspěšné doby v NASCAR vystřelily prodeje běžných modelů Hunson Hornet raketově nahoru. Automobilka byla na vzestupu. To ovšem netrvalo dlouho. Hudson v průběhu dalších let na svém voze neprováděl žádné modernizace a zákazníky už okoukaný design přestával bavit. Značka se sice o pár změn pokusila, ale nepřineslo to žádné výsledky. Nepomohlo ani sloučení se společností Nash. Slavné jméno Hornet se tak postupně vytratilo z automobilového světa.
Tedy až do roku 2006, ve kterém si The Fabulous Hudson Hornet zahrál jednu z hlavních rolí v animovaném filmu Auta (Cars) od Pixaru. Legendární vůz se v pohádce objevil pod jménem Doktor Hudson a jeho role byla inspirovaná skutečným příběhem jezdce Herba Thomase.
Ikonu NASCAR jsme si prohlédli naživo
Nám se podařilo si originální závodní vůz NASCAR z 60. let minulého století prohlédnout naživo, a to v muzeu Motorsports Hall of Fame of America ve Městě Daytona. Jedná se o naprosto fascinující místo, které je plné jedinečných automobilových klenotů. Vstup do sálu plného historie stojí pouze 12 amerických dolarů (260 Kč) a ty peníze za to rozhodně stojí.