autoweb.cz > poradna > Dopravní situace č. 3 – zadání
Dopravní situace č. 3 – zadání
Máme křižovatku ve tvaru kříže, kdy horizontální silnice je hlavní a vertikální je vedlejší. Na ní přijíždí („zespoda“) řidič A a odbočuje vlevo na hlavní silnici. Současně z vedlejší na hlavní odbočil / odbočuje řidič B („zeshora“), nicméně dopravní situace dané křižovatky je složitější o to, že řidič B má pro odbočení a „připojení“ speciální odbočovací / připojovací pruh (viz níže).
Oba řidiči se „střetávají“ v místě, jak je popsáno dole na obrázku.
Otázka tedy zní, kdo má v daném případě přednost a proč.
Nápověda právních předpisů:
§ 12 odst. 5 zákona č. 361/2000 Sb.
„Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy. Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu. Tam, kde se dva jízdní pruhy sbíhají v jeden, aniž by bylo zřejmé, který z nich je průběžný, nesmí řidič jedoucí v levém jízdním pruhu ohrozit řidiče jedoucího v pravém jízdním pruhu.“
§ 21 odst. 5 zákona č. 361/2000 Sb.
„Řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým i nemotorovým vozidlům, jezdcům na zvířeti, protijdoucím organizovaným útvarům chodců a průvodcům hnaných zvířat se zvířaty, tramvajím jedoucím v obou směrech a vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro něž je tento jízdní pruh vyhrazen.“