autoweb.cz > poradna > Jak poskytnout účinnou první pomoc při autonehodě? Držte se těchto kroků
Jak poskytnout účinnou první pomoc při autonehodě? Držte se těchto kroků
Podle průzkumu výrobce autolékárniček 43 % řidičů neví, jak správně poskytnout první pomoc při autonehodě. A už vůbec nezmiňujeme, že nemalý počet řidičů nezná obsah lékárničky a neví, jak naložit s jejím obsahem. Proto je tu jednoduchý návod a několik tipů, jak na to.
Nejdříve se zorientujte
Udělejte si přehled o situaci a zraněných. Dbejte na svoji vlastní bezpečnost (navlékněte si reflexní vestu a postavte před místo nehody výstražný trojúhelník). Při ošetřování zraněných používejte ochranné gumové rukavice.
Volejte záchranku
Volejte záchrannou službu na číslo 155, sdělte místo nehody (nejlépe podle čísla pouliční lampy, je-li v blízkosti), počet postižených a rozsah jejich poranění.
Hlavní jsou dýchací cesty
Pokud zraněný nereaguje, je nutné zprůchodnit dýchací cesty záklonem hlavy zraněného (dbejte přitom zvýšené opatrnosti vůči případným poraněným krční páteř).
… kdy zahájit resuscitaci?
Pohledem, poslechem a pohmatem zjistěte, zda zraněný dýchá. Pokud nedýchá normálně nebo lape po dechu, je nutné zahájit neodkladnou resuscitaci.
Jak na to?
Pokud zraněný nedýchá, zahajte resuscitaci.
Místo ke stlačení: uprostřed hrudníku, na hrudní kosti, přibližně na spojnici bradavek
Hloubka stlačení: třetina průměru hrudníku (5 – 6 cm u dospělé osoby)
Frekvence stlačení: 100× za minutu
Hloubka stlačení: třetina průměru hrudníku (5 – 6 cm u dospělé osoby)
Frekvence stlačení: 100× za minutu
Proveďte 30× stlačení hrudníku…
Srdeční masáž!
…a 2× umělé dýchání z úst do úst. Není-li umělé dýchání možné, provádějte pouze nepřerušovanou nepřímou srdeční masáž. V resuscitaci pokračujte do obnovení dýchání nebo do předání postiženého odborné pomoci.
Vyprostit
Není-li možné ošetřit zraněného ve vozidle nebo hrozí-li jakékoliv jiné nebezpečí, proveďte co nejšetrnější vyproštění zraněné osoby z vozidla.
Nezapomeňte na bezpečnost
K ošetření zvolte bezpečné místo. Pokud pacient neraguje, ale dostatečně dýchá, uložte jej do Rautekovy zotavovací polohy. Zabalením zraněného do izotermické fólie zajistěte tepelný komfort.
Soustřeďte se na krvácení
V případě masivního krvácení zraněného posaďte/položte, krvácející končetinu zvedněte nad úroveň srdce, omezte krvácení tlakem přímo v ráně a vytvořte tlakový obvaz. Jako tlakovou vrstvu využijte další smotaný obvaz. Je-li tlakový obvaz neúčinný, proveďte na paži/stehně zaškrcení končetiny nad ránou vždy směrem k srdci pomocí gumového zaškrcovadla. Zlomeniny nenapravujte, v případě otevřené rány překryjte a omezte hybnost.
3.1.2023 8:30| autor: Redakce | zdroj: Hartmann - Rico