autoweb.cz > filmy o autech > Deset filmů o autech, které musíte vidět
Deset filmů o autech, které musíte vidět
Filmů, ve kterých hrají větší či menší roli auta, byla natočena řada. Některé z nich mají oskarové ambice a spoléhají na zvučná jména hollywoodských hvězd, jiné spoléhají na řemeslnou zručnost nebo chytrý příběh. Napříč spektrem dobré či méně dobré kinematografie je vhodné, aby je automobilový fanoušek, alepoň jednou v životě, viděl. Tohle jsou některé z nich a máte-li pocit, že jsem na nějaký zapomněli, dejte nám to patřičně najevo v našem novém diskuzním fóru.
Ronin (1998)
Celkem slušný film i pokud se na ně podíváte pohledem člověka, kterého nezajímají auta. Vysloužilí agenti přijmou úkol, pak zrada, tu a tam po sobě někdo začne střílet. Nakonec se kufřík, o který v celém filmu šlo a ve kterém je cosi hrozně tajemného (co, to ví jen Robert de Niro), dostane do správných rukou.
Jean Reno, Stellan Skarsgärd, Jan Tříska, … Pokud lze něco tomuto snímku vytknout, určitě to není špatné herecké obsazení.
Navíc je tady několik honiček v autech natočených takovým stylem, že se při jejich sledování přistihnete, jak podvědomě brzdíte, jak strháváte volant do strany, jak uhýbáte překážkám. Průjezdy dálničních tunelů v protisměru, skoky, otočky přes ruční brzdu, a tak dále a tak dále, jeden by neřekl, jak dobré sekvence lze natočit s Mercedesem S a Audi S8, jak akční může být duel BMW 5 s Peugeotem 406.
Le Mans (1971)
On je to vlastně dost špatný film, dialogů v něm najdete méně než šafránu na průměrně rozkvetlé louce a dějová linka, … ehm, má tenhle snímek vůbec nějaký děj? Původně se natáčelo bez scénáře a říká se, že Steve McQueen se rozhodl projekt Le Mans realizovat jen pro to, aby si mohl jezdit s vytrvalostními speciály.
Dlouhou dobu se tak vlastně natáčelo bez scénáře. Film je dlouhý, scény deštěm řítících se závodníků sugestivní a hlavní myšlenkou je asi to, že „život je o závodění a všechno mezi závody je jen čekání.“
Bullit (1968)
Opět Steve McQueen v hlavní roli, tentokrát jako vyšetřovatel bla bla bla. Zase to není o ději, automobilový fanoušek přistoupí k tomuto filmu jen tak, že přežije začátek, podívá se na neuvěřitelnou honičku Fordu Mustang (ten, který inspiroval Ford po letech k uvedení speciální edice) a Dodge Charger. Je nutné překousnout chyby ve scénáři a střihu, třeba že donekonečna upadává z jednoho a téhož kola ozdobná poklice a ve chvíli, kdy automobil řízený padouchy exploduje, je ideální okamžik vypnout televizi a věnovat se nějaké bohulibější činnosti.
Vanishing Point (1971)
Drogy, nahé ženy, akce, neustálé překračování zákona a v závěru scéna, kterou lze jen s obtížemi nazvat happy endem. Kowalski je bývalý závodník a převáží bílý Dodge Challenger RT z Denveru do San Franciska. Remake z roku 1997 je strašný a na kvalitě mu nepřidá ani to, že za volantem sedí Aragorn.
Gone in 60 sekund (2000)
Ano, jsou tady pochybení, která lze jen těžko odpustit. Třeba to, že „speciální klíč od Mercedesu“ je ve skutečnosti klasický systém VW, nebo skok daleký s Mustangem, ale budiž. Angelina je sexy a Cage má charisma, kterému lze jen těžko odolat. Ve filmu je řada zajímavých aut, od všech možných Porsche přes staré ameriky až třeba k moderním supersportům, originál z roku 1974 má ale větší grády.
Michel Vaillant (2003)
U nás se tenhle film jmenoval Na plný plyn a je to jedno, protože originální název by většině publika nic neřekl, český divák nemá povědomí o tom, že Michel Vaillant je desítky let strarý hrdina belgického komiksu.
Snímek ale stojí za to, kombinace rally, závodů Le Mans, nádherné Diane Kruger a zloducha v černém Subaru Impreza je okouzlující. Stejně jako hlavní hrdina, který umí řídit všechna auta na všech typech povrchů a všech závodních tratí. Vyhraje na ledu, sněhu, šotolině i ve čtyřiadvacetihodinném závodě. A umí řídit Zondu poslepu.Redline (2007)
Drogy, vnadné žínky, sporťáky a infantilní sázky ohavně bohatých lidí v řádech desítek milionů dolarů. „Dokáže mi tvůj řidič přivést z LA do Vegas viagru dřív než kočky v mé posteli zjistí, že mám potíže s erekcí?“ Jasně, není problém. A tak podobně. Není divu, že tohle dílko u nás nešlo snad ani do videopůjčoven. Od začátku do konce se to v něm ale hemží jedinečnými supersporty a tak, pokud chcete vidět vedle sebe Ford GT, Ferrari Enzo nebo Porsche Carrera GT, jděte do toho.
Death Race 2000 (1975)
No, ehm, on je to v podstatě brak, ale má obrovskou dokumentární hodnotu. Jde o to, že v roce 1975 kdosi natočil vizi, jak budou vypadat automobilové závody na konci milénia. Podle autora mělo být v roce 2000 největší zábava, pokud někoho zabijete autem. V hlavní roli David Carradine, ve vedlejší Sylvester Stallone. Auta vypadají jako kusy dnešní tuningové scény – mají rohy, plastové nástavce, rohy a kožichy na kapotě a nejvíc bodů je za přejetého seniora staršího pětasedmdesáti let.Kurýr (2002)
Výtečná záležitost. Nebýt jedné scény, kdy hrdina skočí se svým sedmičkovým BMW přes zábradlí z mostu, nenarazíte na scénu, který by nebyla s přivřeným okem, realistická. Jednoduchá myšlenka – řidič, který doručí cokoli, kamkoli a bez otázek – je geniální, dokonale zvládnutý je i zvrat filmu.
Když se dopravce pokusí odstranit padouchové, pro které převážel balíček (rozumějte Číňanku zabalenou do sportovní tašky). Rychlý střih, dynamická hudba, honičky po francouzském venkově i uprostřed měst, sarkastický humor a řidičské scény, kterým vážně chcete věřit.
Italian job (1969)
Tři klasická Mini, pár metráků zlata, ucpané uličky v Turíně a geniální plán, jak se z nich, se zlatými cihlami v autech, vymotat. Michael Caine byl „pan herec“ už zamlada, Lamborghini Miura v Alpách je skvostné, za pohled stojí i E-Typy a Aston Martin DB4.
Filip Rakovan