Co všechno vás může překvapit při cestě na dovolenou

Asi každý zná přísloví: Jiný kraj, jiný mrav. Proto se vyplatí seznámit se s odlišnostmi v dopravních předpisech platných v zahraničí!

Řada Čechů se chystá na zahraniční dovolenou autem. Ať už zamíří k moři či za krásami hor, každý z nich by měl znát dopravní předpisy všech zemí, které bude projíždět. Většinou tomu ale tak není. Přitom pár minut času věnovaného jejich nastudování může ušetřit mnoho problémů. Samozřejmě je řeč o pokutách. V některých státech dokonce hrozí i zabavení vozu, pokud nemá řidič na zaplacení.Pozor na rychlost
Chystáte se do Francie? Některé státy mají nižší rychlostní limity pro méně zkušené řidiče a země galského kohouta je jedním z nich. Za ty méně zkušené se považují všichni, co vlastní řidičské oprávnění méně než dva roky. Stejnou hranici stanovilo i Chorvatsko, zde je ale situace zcela jiná, protože neplatí pro zahraniční turisty.V Itálii platí přísnější předpisy pro všechny, co mají řidičák méně než tři roky. Co to znamená v praxi? Ve Francii tito šoféři smějí jezdit po dálnici maximálně 110 (běžný limit činí 130 km/h), na dálničních obchvatech a dvouproudých silnicích stovkou a po okreskách nejvýš osmdesátkou. Kromě toho se zde setkáte ještě s několika dalšími odlišnostmi. Za špatného počasí (tedy i za deště), platí vyjmenované rychlostní limity pro všechny bez výjimky! Pokud je viditelnost menší než na 50 m, je na všech komunikacích předepsána padesátka.

Francouzské předpisy navíc odlišují dálniční obchvaty, neplacené úseky dálnic a dvouproudové vozovky. Na těch platí i za dobrého počasí pro zkušené řidiče maximálka 110. Výjimku tvoří obchvat Paříže, kde je osmdesátka! V Itálii platí pro méně zkušené šoféry limit 110 km/h na dálnici a 90 km/h na rychlostních silnicích. Ostatní smějí na jet na silnici pro motorová vozidla maximálně 110 km/h. Pro klasickou dálnici platí stejný limit jako v ČR, tedy 130 km/h.

Tížit to nemusí motorkáře jedoucí na stroji s objemem motoru do 149 ccm. Ty totiž na dálnici vůbec nesmějí! Nižší dovolená rychlost než v Česku ale platí mnohdy plošně a pro všechny bez výjimky. Švýcarsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko či například Řecko jsou země, kde se legálně svezete na dálnici maximálně 120 km/h. Mimo obec bývá často dovoleno nanejvýš 80 km/h.Lepší je být vidět!
Reflexní vesty jsou velmi praktické a výrazně přispívající k vyšší bezpečnosti. S tím jistě souhlasí všichni. Nikoho tedy nejspíš nepřekvapí, že v některých státech je vyžadována v každém voze. Jde třeba o sousední Rakousko, kde ji má mít řidič přímo v interiéru. Pokud ji vezete v zavazadelníku, policie k vám bude přistupovat, jako když ji nemáte! V Chorvatsku byste měli mít vestu pro každého cestujícího ve vozidle. Povinnost platí i pro motocyklisty! Jde o levnou a přitom praktickou bezpečnostní pomůcku. Proto doporučujeme vozit reflexní vesty v automobilu, i pokud se pohybujete jen soukromým vozem po České republice.

Telefonisté, mějte se na pozoru
Lze se setkat i s úplným zákazem telefonovat při řízení a to i v případě, že máte hands-free. Toto nařízení platí například ve Španělsku.Nepochopitelná omezení
Opravdu nesmyslné omezení je platné ve Švýcarsku, kde nesmíte mít v navigaci nainstalované tzv. POI, tedy body zájmu. Ty obsahují třeba vyznačení letišť, turistických památek, ale i zdravotních zařízeních či policejních služeben. Mezi POI lze totiž nainstalovat i místa se stálým či častým měřením rychlosti a to Švýcarům vadí. Co na tom, že vyhledat lékařskou pomoc je pro cizince bez bodů zájmu v navigaci daleko složitější. Přitom při hustotě radarů ve Švýcarsku by si upozornění na ně nechal zapnuté jen naprostý blázen. Varovný zvukový signál by se stal nadmíru otravným už po pár kilometrech. Nemluvě o výši pokut a hrozby zabavení vozu policií, pokud nemá řidič na zaplacení.Kam pro informace?
Před cestou do zahraničí se vyplatí navštívit internetové stránky Ústředního automotoklubu, které najdete na adrese www.uamk.cz. V menu zvolte „Infoservis“ a „Turistické informace“. Pak už stačí vybrat konkrétní zemi, kliknout na „Dopravní předpisy“ či jinou položku a přečíst si vše potřebné. Na tomtéž serveru najdete i orientační ceny pohonných hmot v zahraničí.

autoweb.cz

18.6.2010 9:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist