autoweb.cz > Čištění autorádií
Čištění autorádií
Stejně, jako jsou různí lidé, jsou různí i řidiči a to i v přístupu k samotnému autu. Jedni mají v autě čisto a uklizeno, druzí si jednoduše na pořádek příliš nepotrpí a pak je a to zřejmě nejpočetnější skupina těch, kteří se pohybují někde mezi. V každém případě prach a špína v interiéru nedělá dobře nejen samotným cestujícím, ale třeba i autorádiím. Kromě pořádku v autě ovlivňuje náchylnost ke zašpinění čtecí mechaniky i samotná konstrukce autorádia a palubní desky, což potvrdil i David Klauz z Car Audia 69: „Některá rádia mají kvůli chlazení v šuplíku s elektroinstalací otvory, do takových modelů se práší podstatně víc. Moderní rádia mají umístěn chladič za rádiem, je tak lépe uzavřeno, pak už jen záleží na typu palubní desky, na tom, jak je konstruována, zda se práší i za ní, jestli je otvor pro radiopřijímač uzavřen nebo otevřen, jestli jsou v blízkosti nějaké ventilační výdechy apod.
V každém případě si autorádia nějakou údržbu zaslouží vždy. V případě rádia s CD mechanikou se používají tzv. čistící disky, na kterých jsou malé kartáčky a před vložením do mechaniky se lehce potřísní čistící kapalinou a disk pak kartáčky očistí čočku laseru.
„V některých případech to nepomáhá, protože zmiňované kartáčky nebývají v některých případech dostatečně dlouhé, nejschůdnější cestou je pak odborný zásah. Je to samozřejmě lepší, protože vyčištění mechaniky v servisu je daleko důkladnější a je možné seřídit i optiku kvůli lepšímu čtení stopy na CD“, dodává David Klauz.
Takže až vás začne zlobit „cé-déčko“ v autě víte co s tím, kdybyste chtěli rádiu preventivně usnadnit jeho práci, nechte ho vyčistit čistícím „cé-déčkem“ alespoň jednou za rok, do odborného servisu byste měli vyrazit tak jednou za tři roky.
Petr Horák