autoweb.cz > legislativa > dopravní předpisy v čr > Červenka: Zrušte nulovou toleranci alkoholu za volantem!
Červenka: Zrušte nulovou toleranci alkoholu za volantem!
Ministerstvo zdravotnictví vydalo minulý týden odborné stanovisko, podle kterého do hranice 0,24 promile alkoholu není možné prokázat ovlivnění řidičova chování za volantem. Upozornil na to server Lidovky.cz ve článku Jedno pivo za volantem nevadí, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví.
Myslím, že je to skvělá zpráva pro všechny slušné lidi, kteří chápou střídmé množství alkoholu jako nikoliv snad nezbytnou, ale příjemnou součást společenských setkání nebo dobrého jídla. Doufám, že Policie ČR dodrží původní záměr a nařídí svým hlídkám, aby řidiče, jimž bude naměřeno do 0,24 promile, nepředávaly ke správnímu řízení a nevystavovaly je tak tvrdým trestům včetně ztráty řidičského oprávnění.Hladina 0,24 promile je totiž klíčová nejen z hlediska ovlivnění chování řidiče. Tak malé množství alkoholu je považováno za neprůkazné. Správní úřady se proto v poslední době uchýlily k doslova zbabělé praxi, kdy ukládaly tresty za naměřenou čtvrtpromili pouze těm řidičům, kteří se ke svému „zločinu“ přiznali. Na přísné regulační opatření tak zase dopláceli jen ustrašení poctivci.
Fascinuje mě, jaká debata se okolo – lékařsky zcela nezpochybnitelného a ostatně dlouho známého faktu – vede. Média hojně dopřávají prostor šéfovi dopravní služby Policie ČR, který hřímá, že to rozhodně není průlom nulové tolerance. „Budeme se zabývat všemi případy, kdy naměříme vyšší než nulovou hodnotu. I pro hodnoty do 0,24 ‰ budeme zjišťovat další fakta a důkazy. Můžeme přistoupit i k laboratorní krevní zkoušce. Výsledek dechové zkoušky opravdu není jediný podklad pro správní řízení. Jednoznačně tedy varuji před výkladem, že bychom tolerovali jedno pivo před jízdou,“ tvrdí Leoš Tržil, ředitel služby dopravní policie, ve svém varovném prohlášení.Ale měli byste, pane Tržile, a urychleně. Ve vyspělé společnosti by jedinec neměl být trestán za konání, které nepůsobí žádnou újmu ani nepředstavuje bezprostřední hrozbu takové újmy. Je čas konečně říci nahlas, že konzumace alkoholu je součástí našeho kulturního dědictví. Že z fyziologického hlediska je bezpečná dokonce ještě dvojnásobně vyšší hladina 0,5 promile. Že takzvaná „nulová tolerance“ je typická pro státy s totalitní minulostí, zatímco ve většině západní Evropy je povoleno 0,5 až 0,8 promile. Nevěříte?Belgie 0,5
Bulharsko 0,5
Dánsko 0,5
Estonsko 0
Finsko 0,5
Francie 0,5
Chorvatsko 0,5
Irsko 0,8
Itálie 0,4
Maďarsko 0
Německo 0,5
Nizozemsko 0,5
Norsko 0,2
Polsko 0,2
Portugalsko 0,5
Rakousko 0,5
Řecko 0,5
Slovensko 0
Slovinsko 0,5
Španělsko 0,5
Švédsko 0,2
Švýcarsko 0,5
Velká Británie 0,8
Zdroj: ÚAMK
Teď je to snad jasné. Přestože některé země v duchu všeobecného utahování šroubů své limity v uplynulých letech zpřísnily, nikde ve světě, který obvykle považujeme za demokratický, nemá „nulová tolerance“ své místo.Za naprosto pomýlený považuji často slýchaný argument, že „když povolíte jedno pivo, vypijí jich pět”. To je nesmysl. Kdo se chce opíjet a usedat potom za volant, činí tak už dnes. Většina lidí je schopna porozumět skutečnosti, že jedna láhev vína má na jejich schopnost řídit motorové vozidlo jiný vliv než jedna deci, a pokud jde o ten zbytek, to jsou asociálové, jimž je hranice 0,24 promile ukradená stejně jako ta nulová nebo jakákoli jiná.
V reakci na stanovisko ministerstva zdravotnictví by měla nová vláda Petra Nečase neodkladně iniciovat změnu zákona, neboť zákon v civilizované zemi nesmí umožnit postih jednání, které bylo shledáno nezávadným. (V ideálním světě bych nejraději viděl i urychlené smazání trestných bodů a vrácení řidičského průkazu všem, kdo jsou momentálně v „klatbě“ za řízení pod vlivem do čtvrt promile, ale tak naivní zase nejsem.)
Povolení hranice 0,25, či ještě lépe 0,5 promile nás posune blíž k západní Evropě, do níž tato země chce za každou – někdy doslova – cenu patřit. Umožní nám žít svobodněji a užívat si drobných radostí života beze strachu z likvidačního trestu, jímž odebrání řidičského průkazu bezesporu je.
P.S. Autor tohoto sloupku není vyznavačem nestřídmého pití a nemá na svém kontě žádný trestný bod – za alkohol nebo za cokoliv jiného. Zato je vyznavačem svobodné společnosti s velkou mírou osobní zodpovědnosti namísto stále houstnoucího přediva regulací, zasahujících do každé oblasti lidského života.