BMW X5 M

Na Porsche Cayenne se také všichni koukali přes prsty... Jaké je tedy nejšílenější BMW všech dob, na kterém pracovala divize M?

  • Dynamika 10

  • Chování na silnici 10

  • Provozní náklady 7

  • Praktičnost 9

  • X-Factor 10

  • Celkové hodnocení 9.2

RADOSTI
Komicky brutální výkony doprovázené zlověstným zvukem

STAROSTI
Omezený komfort; není to skutečné M, na jaké jsme zvyklíOzývá se hřmění, jako když se k Fukušimě řítí padesátimetrová tsunami. Najednou se z mlhy vynoří xenonová světla, ozve se zaskučení pneumatik, dvě rány (jak si motor podřadí před zatáčkou) a celá ta modrá stodola se neskutečnou rychlostí ve smyku ocitne za zatáčkou na další rovince a za dunění znovu mizí v mlze. Stát s fotoaparátem na vnějšku zatáčky a doufat, že se obří věc s hmotností 2,4 tuny udrží na vlhké silnici, není moc dobrý pocit…

Když jsem ale s BMW X5 M jel ráno na mostecký polygon, kde jsme samozřejmě museli s tímto autem provést nezbytné dynamické měření, nepřišlo mi zas až tak divoké. Pravda, celou cestu jsem pojal spíše jako takový ekomaraton, protože mě zajímalo, jak moc „ekologický“ dokáže tento (svým způsobem downsizovaný) motor být. Do Mostu jsem přijel se spotřebou lehce přes 12 litrů, což není špatné, ale podobným stylem jízdy bych sem s každým normálním autem přijel tak za polovic.Hledat smysl BMW X5 M a X6 M na papíře nejde. Asi každému dojde, že BMW tato dvě auta nepostavilo primárně pro trh evropský a samo to také tak trochu neoficiálně přiznává. Asi ani není sporu o tom, že se většina X5 M prodá spíše někde v arabských zemích, kde stojí benzín méně než voda. U nás totiž reálná spotřeba paliva 20 litrů na 100 km odradí i ty, které jinak provozní náklady netrápí.

Asi bude nejlepší, když si představíme tu elektrárnu pod kapotou vpředu. Jakkoli je přeplňování v autě s označením M zločin proti tradicím, tady to vlastně nevadí, protože bez turba takhle velké auto důstojně nerozhýbete. Může se také zdát, že dvakrát přeplňovaný osmiválec 4,4 litru je jen „načipovanou“ verzí, která se dává do X5 xDrive50i a X6 xDrive50i. BMW ale na motoru upravilo tolik věcí, že je to prakticky jiná jednotka, jen o stejném objemu. Nové je sání, výfuky, palivový systém a změn se dočkaly i vnitřnosti, aby motor výkon 555 koní a točivý moment 680 Nm vydržel.

Přepněte auto do režimu M a začnou se dít věci. Z jinak civilizované pohonné jednotky je cítit, že se snaží působit „sportovnějším“ dojmem. Má mnohem rychlejší reakci na plyn a vydává charakternější zvukový projev, ačkoli se nezbavíte pocitu, že je zvuk vytvořený uměle. Správné BMW z divize M má znít, jako když mezi sebou vedou velmi hlučnou diskusi ventily, sání a písty. Tady samotný motor neslyšíte, ozývá se jen dunění výfuku.

BMW X5 velká fotogalerie

BMW X5 fotogalerie

Obyčejné BMW X5 vždycky ve své kategorii vynikalo schopností kontrolovat pohyby karoserie a ani tento modrý obr nezklame. Svým způsobem je to vlastně sportovní auto, protože reaguje velmi přesně na vaše povely a necítíte takovou tu otupělost typickou pro vozy SUV. Sebemenší pohyb volantem se okamžitě projeví na změně směru jízdy a když zapomenete na chvíli na to, že sedíte ve velkém SUV, trochu svou horlivostí X5 M připomíná malé BMW řady 1.Možná si říkáte, že všechno hlídají počítače a částečně máte pravdu. Ale BMW X5 M umožňuje hlídacího psa vypnout a pak se elektronika stará jen o podvozek a distribuci síly mezi přední a zadní nápravu. Stabilizace a kontrola trakce zůstane vypnutá a když je vlhko, což tentokrát na mosteckém polygonu bylo, bude tohle SUV s hmotností 2,4 tuny jezdit bokem. Opravdu!

Celé se to chová jako Mitsubishi Evo nebo Nissan GT-R, kterým naložíte na střechu ledničku. Zatímco před ostrou zatáčkou hmotnost auta na brzdách cítíte, stačí nasměrovat volant k apexu, dupnout na plyn… A pak už vám jen mohutný zátah vyrazí dech a X5 M se v mírném přetáčivém smyku sune krátkou rovinkou k další zatáčce. Měřící zařízení V-box odhalilo, že na nejpřímějším úseku trati, kde dosahujeme nejvyšší rychlosti, atakovala rychlost číslovku 130 km/h. Auto s nejrychlejším časem (Audi RS5 Coupé), které mělo výjezd z esíčka pod kopcem podle V-Boxu o 7 km/h rychlejší, tu jelo sotva 115 km/h. Máte už tedy přibližnou představu u brutalitě BMW X5 M?

Z pohledu řidiče je tomuto kolosu jen těžko co vytknout, protože splňuje přesně to, co má dělat. Vlastně to asi ani lepší být nemůže, pokud se snažíte udělat „sportovní SUV„. Auto zůstane velké a těžké, ale komunikace s řidičem a míra interakce je tak vysoká, jak jen možnosti vozu dovolují. V tomto ohledu tedy BMW X5 M můžeme skutečně považovat za produkt divize M, horší je to pak ale se smyslem jeho existence jako takové. To ale necháme na vašem posouzení.Co jsme naměřili
Podívejme se tedy na čísla. Z 0 na 100 km/h se má BMW X5 M dostat za 4,7 sekundy. Nám se ale povedlo (na vlhkém asfaltu!) dostat tohohle dinosaura na stovku za 4,58 sekundy, což je nejlepší čas ze všech aut vůbec, která jsme v Mostě měřili. Ze stovky pak X5 M zastavila na 38,34 metru. Když vezmeme v úvahu, že bylo vlhko a že auto váží 2,4 tuny, je to zatraceně dobrý výsledek. Pružné zrychlení z 50 na 80 km/h na trojku je s časem 2,24 sekundy drtivé a sluší se připomenout, že se odehrává jen ve spodní části otáčkoměru. Na trojku totiž jede X5 M přibližně 150 km/h.

A teď samotný okruh. Čas 33,69 sekundy sice není nejrychlejší, ale na takhle velké auto a vzhledem k podmínkám úžasný. Stejný čas zajel třeba Renault Clio RS Gordini či SUV Porsche Cayenne S (oba na suchu). Za zmínku ale stojí ještě jedna věc. BMW X5 xDrive40d s M-paketem stejný okruh, i když v ideálních klimatických podmínkách, objelo za 34,31 sekundy. Nové BMW X3 xDrive30d M-paket mělo také prakticky ideální podmínky a jeho čas 33,50 sekundy je neméně působivý. A rychlejší než X5 M…

To ovšem schopnosti BMW X5 M neshazuje a v redakci věříme, že při příznivějších klimatických podmínkách by velké SUV atakovalo hranici 33 sekund. Zajímavé je také srovnání třeba s Range Roverem V8 5.0 S/C, který váží o trochu víc a má také přes 500 koní. Je ale zaměřený na úplně jiný styl jízdy – proto se na našem okruhu dostal jen na čas 37,44 sekundy. Přitom na stovku akceleroval za 5,9 sekundy. Snad lépe dynamický potenciál BMW X5 M popsat nelze.

Je čas vypnout režim M a vrátit auto zpátky do normálního provozního módu. Ani pak ale není BMW X5 M zrovna vrcholem kultivovanosti a poddajnosti, ale chtěli jste „nejsportovnější“ SUV na trhu, tak se smiřte s tím, že bude trochu drncat. Rozbitá silnice dokáže podvozek X5 M značně znejistět, i když auto pořád obstojně filtruje nerovnosti a především má pohyby karoserie neustále pod kontrolou. Trochu problematický může být zvýšený valivý hluk obřích pneumatik, ale zvyknete si. Majitelé Porsche 911 si na to také zvykli. Motor pak má v normálním režimu trošku měkčí reakci a nepůsobí tolik přebuzeně a „naštvaně“. Z auta se tak stane velmi akceptovatelný cestovatel, ale je bez diskuse, že s obyčejnou X5 xDrive50i bude jízda uvolněnější.A má vůbec smysl se bavit o penězích? Cenovkou 2 680 000 korun spadá BMW X5 M mezi ta auta, o jejichž provozní náklady se již majitelé nestarají a nechávají to na vlastním účetním. Proto pak nebudou mít výčitky, když v seznamu příplatkové výbavy zaškrtají položky za půl milionu – větraná aktivní kožená sedadla, přístrojovou desku v kůži nebo head-up displej chce přece každý. A spotřeba? K pumpě musíte každých 400 až 500 km, podle toho, jak jezdíte. Ale počítejte pro jistotu s 20 litry na 100 km. S autem se dá sice jet přibližně za 14 litrů, ale to jste si nemuseli kupovat X5 M a stačil by vám základní osmiválec o výkonu 408 koní v X5 xDrive50i.

Verdikt
Samozřejmě se můžeme neustále ptát, jaký má tohle auto smysl, ale když toho necháme a zaměříme se na celek, zřejmě BMW X5 M splnilo to, co mělo – je tím nejsportovnějším SUV na trhu, jakkoli může být toto slovní spojení stupidní a nesmyslné. Lepší to asi v současné době být nemůže a proto považujme BMW X5 M přinejmenším za velmi zajímavý produkt, který řidiče dokáže bavit. Nemyslete si ale, že dostanete ultradokonalou interakci s vozem jako v ostatních modelech divize M, třeba v BMW M3. BMW X5 M tak těžko můžete milovat, ale rozhodně ho musíte obdivovat.

Dalibor Žák

Druhý pohled:
BMW X5M mým pohledem přesně naplňuje definici „sportovního“ SUV a jen máloco bych mu uměl vytknout. Je dostatečně drahé natolik, aby bylo výjimečné. Motor je silný a pod plynem má výtečný zvuk. Náklony v zatáčkách přesně odpovídají dané třídě (pocitově možné o chlup více než je tomu u X6 M, ale je to vážně jen pocit), kufr a kabina vůbec, to je praktické X5 se vším všudy. X5 M snadno jezdí bokem, chcete-li ho utrhnout a v driftu se dá také velice jednoduše držet. To umí i Porsche Cayenne, ale s takovou samozřejmostí, až to přestává být zábava. Range Supercharged a ML 63 AMG jsou pekelně rychlé, ale chybí mi u nich punc rebelie. To, co má BMW X5 M dělat, dělá podle mého názoru velmi, velmi dobře.
Filip Rakovan

Třetí pohled: Na polygonu za jedna
BMW má úžasný start z místa, pak… prostě jen jede. Není na tom nic divokého. 555 koní s sebou táhne pořádný kus auta a X5 M je vlastně rychlé nečekaně diskrétním způsobem. Na rovince. Kde se v divizi M naučili magii, kterou auto předvádí v zatáčkách, mi pořád není jasné. Ještě jsem neřídil tak zábavné, rychlé, a přeci dokonale blbuvzdorné SUV. Dokonce i v jiných třídách bych těžko hledal stroj, který mě tolik rozesmál. Nesmyslné SUV z Mnichova jede trochu jako Mitsubishi Evo, ale jeho výkony jsou ještě dostupnější, než jsem si uměl představit. Široké pneumatiky se nechají přemlouvat při brzdění a na nájezdu do zatáčky to chce opatrnost, ale jakmile se přiblížíte na dohled apexu, stačí zadupnout plyn do podlahy a celý ten milionový cirkus se vydá mírným smykem přesně tam, kam ukážete volantem. A řve u toho, jako by o turbu v životě neslyšel. Trakce je neuvěřitelná a schopnost měnit směr pod plynem přímo fenomenální. Subaru WRX STI si o něčem takovém může nechat zdát. Netvrdím, že je X5 M rychlejší (neviděl jsem čísla), ale předvádí stejné divadlo v mnohem sofistikovanějším nastudování. Pro zcela obyčejného řidiče – a schopný závodník by si X5 M nekoupil – je BMW mnohem příjemnějším strojem. Můžete nadávat, že divize M už nedělá auta pro pravé řidiče. Ta ostatní jí však jdou skvěle.
Martin Plaštiak, pozn.: Jezdil jsem s autem jen na polygonu, tak mě prosím berte s rezervou.

Měření a technické údaje

Naměřené hodnoty
Podmínky při testuvlhko, 7°C
0-100 km/h (s)4,58
50-80 km/h na x.stupeň (s)2,24 na 3.st.
100-0 km/h (m)38,34
Spotřeba v testu (l/100km)20,2
Čas na kolo (s)33,69
Motor
Konstrukcevidlicový osmiválec, 90°
Palivobenzín
RozvodDOHC
Plněnípřeplňování dvojicí dvoukomorových turbodmychadel
Uloženívpředu podélně
Zdvihový objem (cm3)4395
Kompresní poměr9,3 : 1
Vrtání x zdvih (mm)89,0 x 88,3
Převodovkašestistupňová automatická
Poháněná kolavšechna čtyři
Podvozek
Vpředudvojité lichoběžníky, elektronicky řízené tlumiče
Vzadunezávislé víceprvkové zavěšení, elektronicky řízené tlumiče
Brzdy vpředukotoučové s vnitřním chlazením, 395 x 36 mm, čtyřpístové třmeny
Brzdy vzadukotoučové s vnitřním chlazením, 385 x 24 mm, jednopístové třmeny
Pneumatiky vpředu275/40 R20 106Y, disky 10Jx20
Pneumatiky vzadu315/35 R20 110Y, disky 11Jx20
Výkon a spotřeba
Nejvyšší výkon (kW/k v ot./min.)408 / 555 v 6000 ot./min.
Točivý moment (Nm)680 v 1500 - 5650 ot./min.
Výkon/hmotnost (k/t)233,2
0-100 km/h (s)4,7
Nejvyšší rychlost (km/h)250 (275)
Spotřeba paliva (l/100 km)19,3 / 10,8 / 13,9
Objem nádrže (l)85
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)4851
Šířka (mm)1994
Výška (mm)1764 (1726 bez nosiče)
Rozvor náprav (mm)2933
Provozní hmotnost (kg)2380
Celková hmotnost (kg)2905
Hmotnost přívěsu nebrzděného (kg)750
Hmotnost přívěsu brzděného (kg)3000
Zavazadlový prostor (l)620 - 1750
Ceny
Základní cena modelu1 438 750 Kč (X5 xDrive30d)
Základní cena test. verze2 680 000 Kč (X5 M)
28.11.2011 6:20| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist