BMW 330e iPerformance Sedan: Hybridní sportovec

Revoluci mezi plug-in hybridy nezpůsobí, umí však jezdit úsporně, komfortně a s příjemně sportovním akcentem.

  • Dynamika 8

  • Chování na silnici 9

  • Provozní náklady 8

  • Praktičnost 8

  • X-Factor 8

  • Celkové hodnocení 8.2

Radosti

  • Tichá síla spalovacího a elektrického motoru
  • Skvělá ovladatelnost a relativní pohodlí
  • Perfektní pozice za volantem a útulná kabina
  • Rychlost a jemnost připojování/odpojování motoru
  • Výborná spotřeba, pokud máte nabité baterky

Starosti

  • Špatná spotřeba, pokud je máte vybité
  • Zdaleka nejvyšší provozní hmotnost ze všech verzí
  • Necitlivý chod brzdového pedálu
  • Plachtění v režimu Eco Pro funguje napůl
  • Naftový motor dává celkově větší ekonomický smysl

Pamatujete na původní BMW 325e generace E30? Ekologickou verzi dnes již klasické a nedostupné 325i, která sice měla zdaleka největší objem z portfolia – 2,7 litru – místo slibných 170 koní však nabídla jen zoufalých 123 koní v nízkých otáčkách a vidinu úspory paliva, přestože točivý moment mírně stoupl. BMW 330e je něco podobného – ekologickou verzí benzínové 330i. Opakuje se historie?

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie

V hlavní roli také hraje úspora paliva, ovšem místo zoufale podladěného charakteru dostal benzínový motor vzpruhu v podobě elektromotoru. Základem je dvoulitr z 320i, s pomocí elektřiny se však dostane na stejných 252 koní jako 330i. Takže co do výkonu označení na zádi sedí. Jenže „éčko“ v rukávu skrývá, podobně jako ekoverze z roku 1985, ještě drobný trumf – vyšší točivý moment, a to 420 Nm místo 350 Nm.

Interiér

Seděl jsem v trojce už mnohokrát a pokaždé sem usedám moc rád. Krásně zapadnete do příjemně tvarované sedačky s dofukováním bočnic, spustíte ji až zemi a přitáhnete si volant téměř k hrudníku. Stanete se centrem všeho dění, což podtrhuje i na řidiče otočená palubní deska. Jestli chcete vědět, co je to dokonalá řidičská pozice, sedněte si někdy do BMW řady 3. Zbytek kabiny však rozhodně nedělá ostudu. Kvalita zpracování je na úrovni, ergonomie je příkladná a ovládání multimediálního systému pomocí dotykového kolečka iDrive udává trend.

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie

Audi A4 možná působí moderněji a krásněji, ale tohle je prostě taková klasika. Možná jen před ořechem preferuji spíš karbon nebo hliník, ale to už záleží na konkrétní specifikaci. Vzadu máte také dost místa v útulném prostředí a kufr je slušně velký, přestože kvůli akumulátorům se objem snížil na 370 litrů a podlahu také nezvednete. Hybridní trojka se uvnitř liší ještě drobnými detaily v podobě jiné grafiky „spotřeboměru“ na přístrojovém štítu a tlačítka eDrive, které mění jízdní režimy mezi Auto eDrive (hybridní pohon), Max eDrive (čistě elektrický pohon) a Save (dobíjení akumulátorů).

Pohon

Výkon samotného benzínového motoru se hezky doplňuje točivým momentem elektrického pohonu, který nabízí dalších 88 koní a 250 Nm (obojí při 2500 otáčkách). Takže pokaždé, když to potřebujete, svižně vystřelíte z místa činu. Zároveň se zrychlení odehrává v téměř dokonalém tichu. Motor je skvěle odhlučněný a v běžných otáčkách kolem dvou tisíc o něm vůbec nevíte, jakmile trochu přidáte, zůstane stále kultivovaný a ozve se hezky zastřeným bručením.

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie

Zároveň téměř vůbec nevíte ani o připojování spalovacího motoru k elektrickému – jednak díky odhlučnění a také díky tomu, jak jemně a nenásilně celý proces probíhá. Dobrá práce! Osmistupňová automatická převodovka již tradičně patří k vrcholu toho, co lidstvo vynalezlo – řadí rychle, jemně a chytře. Menší problém mám jen s režimem Eco Pro. Jelikož jsem zvyklý z jiných modelů využívat plachtění, tady jsem se dočkal jen zmatené funkce. Někdy auto plachtí, jindy rekuperuje energii, logiku jsem v tom nenašel. Normálně si můžete v menu zvolit, zda chcete v Eco Pro plachtit, nebo brzdit motorem, tady volba chybí a v reálu to funguje jednou tak, jindy onak.

Spotřeba

Spotřeba paliva je, vedle jistého životního postoje, zřejmě tím hlavním lákadlem při pořizování hybridu. Musíme si však ujasnit několik skutečností. Mimo město a na dálnici není nijak světoborná, jelikož tady se elektromotor dostane ke slovu asi jako rozumný člověk v pořadu Michaely Jílkové. Výsledkem je osm litrů při dálničním limitu a šest litrů při stovce. Skutečná síla elektřiny se projeví až ve městě, musíte však mít nabito – v čistě benzínovém módu s neustálým dobíjením akumulátorů počítejte minimálně s devíti litry. Jakmile však máte dobito, začnete opravdu šetřit. Papírově ujedete na „plné baterky“ až 40 km, v reálu mi palubní počítač ukazoval 20 km. Teoreticky. Jak je to ve skutečnosti?

„Topení i sedačka hřály naplno,
ale jezdit snad chcete i v zimě, ne?“

Stanovil jsem si krátkou testovací trasu ve městě, z poloviny po obchvatu, z poloviny ulicemi, na relativní rovině, a dosáhl následujících výsledků – přesně 50 % elektřiny z akumulátorů vystačilo v kombinaci se spalovacím motorem na 12,1 km při průměrné spotřebě 4,3 l/100 km benzínu a 20,8 kWh elektřiny. Takže ze slibovaných 40 kilometrů bych teoreticky ujel palubním počítačem slibovanou polovinu, jenže za pomoci spalovacího motoru, nikoliv čistě na elektřinu. Pravda, venku panovaly mrazy, topení hřálo 22 stupni a naplno jsem si vyhříval sedačku, ale jezdit chcete i v zimě, ne? V subtropické Kalifornii to možná fungovat bude, ale tady v realitě mírného klimatického pásu berte dojezd na elektřinu s rezervou. Pokud využijete služeb nezávislého topení, počítejte se spotřebou i 40 % kapacity akumulátorů – přesně o tolik energie jsem přišel, když jsem omylem nechal nastavený „bufík“ a vůbec ten den auto nepoužil.

Ovladatelnost

BMW 330e je zdaleka největším pořízkem v portfoliu. Váží 1735 kg, což je o 220 kg víc než 320i, ze kterého vychází, o 120 kg víc než 340i s benzínovým šestiválcem a stále o 30 kg víc než 335d xDrive s naftovým šestiválcem a pohonem všech kol. Ovladatelnosti to naštěstí nijak zásadně nevadí. Díky přesnému a relativně ostrému řízení přední náprava zatáčí s lehkostí, zatímco poháněná zadní kola a rozložení hmotnosti se starají o dokonalé vyvážení podvozku a krásnou hravost. Tohle auto se stále řídí jako jakákoliv jiná trojka – moc hezky!

MotorizaceVýkonToč. mom.Prům. spotř.Cena
330i252 k350 Nm5,5 l/100 km1 116 908,-
330e252 k420 Nm1,9 l/100 km1 154 400.-
325d224 k450 Nm4,4 l/100 km1 152 008.-

Pocitově trochu tužší podvozek však nabídne i dostatečnou míru poddajnosti a nerovnosti dokáže filtrovat hezky tlumeně, pokud zvolíte rozumná 18″ kola. Pak budete cestovat v příjemném komfortu. Zvyknout si musíte jen na poněkud divný odpor v brzdách, což je problém, se kterým se potýkají téměř všechny hybridy. Zprvu jde pedál zlehka, jak pouze rekuperujete energii, naštěstí ale nenastane velký skok, jak zaberou i konvenční kotoučové brzdy – pedál pokračuje dál poněkud rozbředle a chvíli trvá, než si na to zvyknete.

Verdikt

Je BMW 330e tím autem, které konečně ukáže budoucnost a vstoupí do historie? Určitě není, jelikož pořád má typické dětské nemoci a nevýhody plug-in hybridů – vyšší hmotnost, jelikož s sebou táhnete sadu akumulátorů, se kterými se však stejně nijak daleko nedostanete. Jako auto, se kterým každý den jezdíte „zadarmo“ do práce a o víkendu můžete bez omezení vyrazit na druhý konec Evropy bez starostí o dobíjení, funguje dobře, jenže není o nic revolučnější než třeba konkurenční Mercedes-Benz C 350e, který navíc dostanete i jako kombík.

Musím ale uznat, že mě BMW 330e překvapilo. Vlastně se s ním jezdí dobře, není v ničem otravné a nezávislé topení je příjemný bonus, zatímco u spalovacích motorů musíte na teplo čekat dlouhé minuty. Dává však ekonomický smysl? Pokud hodláte využívat auto jako rodinný kočár na dlouhé cestování, nafta pořád vede, jelikož hybrid ve vyšších rychlostech ztrácí svoji přirozenou výhodu. Jako manažerský sedan na schůzky po městě a příležitostné rodinné auto ovšem má svoje kouzlo a možná i logiku. Zůstaňte ve městě a přestane žrát, musíte ovšem poctivě nabíjet a nabíjet. Nenápadnou svižnost a do jisté míry i zábavnou ovladatelnost pak berte jako bonus, který ostatně získáte s každým BMW řady 3. Pokud ovšem toužíte po skutečně vzrušujícím hybridu od BMW, musíte hledat trochu někde jinde…

BMW i8 (2016)

První jízda | vydáno 1. 8. 2016

Měření a technické údaje

Motor
Konstrukceřadový čtyřválec + elektromotor
Palivobenzín + elektřina
RozvodDOHC
Plněnípřeplňování turbodmychadlem
Uloženívpředu podélně
Zdvihový objem (cm3)1998
Kompresní poměr11,0 : 1
Vrtání x zdvih (mm)82,0 x 94,6
Převodovkaosmistupňová automatická
Poháněná kolazadní
Podvozek
Pneumatiky vpředu225/45 R18 Pirelli Sottozero Winter 240
Pneumatiky vzadu225/45 R18 Pirelli Sottozero Winter 240
Výkon a spotřeba
Nejvyšší výkon (kW/k v ot./min.)185 / 252 v 5000 - 6000
Točivý moment (Nm)420 v neuvedeno
Výkon/hmotnost (k/t)145
0-100 km/h (s)6,1
Nejvyšší rychlost (km/h)225
Spotřeba paliva (l/100 km)neuvedeno / neuvedeno / 1,9
Objem nádrže (l)41 l + 7,6 kWh
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)4633
Šířka (mm)1811
Výška (mm)1429
Rozvor náprav (mm)2810
Provozní hmotnost (kg)1735
Celková hmotnost (kg)2195
Hmotnost přívěsu nebrzděného (kg)-
Hmotnost přívěsu brzděného (kg)-
Zavazadlový prostor (l)370
Ceny
Základní cena modelu832 000,- (318i man. 136 k)
Základní cena test. verze1 154 400,- (330e aut. 252 k)
27.1.2017 11:50| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist