autoweb.cz > legislativa > malý technický průkaz > malý technický průkaz vozidla > Beran: Vyřazení vozidla z registru vozidel po 1. 1. 2015 (část II.)
Beran: Vyřazení vozidla z registru vozidel po 1. 1. 2015 (část II.)
V první části článku na téma Vyřazení vozidla z registru vozidel jsme se věnovali problematice při vyřazení na žádost, když zaniklo pojištění a nebylo obnoveno a bylo-li vozidlo odcizeno. Dnes pokračujeme druhou částí při zániku vozidla.
2) Zánik vozidla
Jak je vyřazení vozidla ve své podstatě jen dočasné, pak zánik vozidla je nevratný proces, který představuje zrušení registrace vozidla jako takového.
Důvodů pro zánik vozidla je v zásadě pět:
a) ekologická likvidace vozidla vlastníkem
b) ekologická likvidace vozidla vraku vlastníkem pozemní komunikace nebo obecním úřadem
c) fyzické zničení (zánik vozidla)
d) nesplnění oznamovací povinnosti o tom, kde vozidlo je a co se s ním dělá
e) nedotažení přepisu prodaného vozidla do 30. 6. 2015.
ad a) Ekologická likvidace vozidla vlastníkem
Pokud se chce vlastník vozidla natrvalo zbavit, je možné to udělat jen tak, že jej nechá ekologicky zlikvidovat. Vozidlo si nelze ponechat a rozebrat na náhradní díly a domnívat se, že ho pak člověk z registru natrvalo vyřadí – vozidlo musí být vždy ekologicky zlikvidováno. Zákon to nazývá „předáním provozovateli zařízení ke sběru autovraků bez odstranění svých podstatných částí“.
Pro účely tohoto postupu předloží vlastník úřadu následující dokumenty:
– doklad o ekologické likvidaci silničního vozidla vydaný oprávněnou osobou v jiném členském státě, pokud k likvidaci došlo jinde než v ČR (pokud se auto likviduje v ČR, tak si úřad sám ověří, že bylo zlikvidováno)
– technický průkaz silničního vozidla, – osvědčení o registraci silničního vozidla a
– všechny vydané tabulky s přidělenou registrační značkou.
Žádost o zánik vozidla je nutné podat na úřadu do 10 dnů od předání vozidla k likvidaci.
ad b) Ekologická likvidace vraku vlastníkem pozemní komunikace nebo obecním úřadem
Tato varianta se týká případů, kdy někdo nechá na ulici tzv. vrak a vlastník komunikace nebo obecní úřad se ho postupem dle zákona č. 13/1997 Sb. zbaví (zlikviduje ho).
ad c) Fyzické zničení vozidla
Pokud je vozidlo fyzicky tak zničeno, že jej nelze ekologicky zlikvidovat, zaniká. Zákon výslovně vypichuje, že zničením se nerozumí jeho rozebrání.
K žádosti o jeho zánik pak žadatel předloží:
– doklad o zániku (třeba že shořelo)
– výše uvedené doklady a tabulky značek (pokud nebylo zničeny s vozidlem).
ad d) Nesplnění oznamovací povinnosti
Jak již bylo zmíněno v článku ohledně registru vozidel po 1. 1. 2015, mají vlastníci vozidel dočasně vyřazených na dobu delší než 18 měsíců podle dosavadní právní úpravy povinnost do 31. 12. 2015 sdělit, kde je vozidlo a co se s ním děje. Když to nesplní, vozidlo zanikne.
ad e) Nedotažení zápisu při převodu
Podle přechodných ustanovení novely č. 239/2013 Sb. vozidlo zanikne v případě, kdy došlo k jeho převodu (smlouvou), ale tato změna není do 30. 6. 2015 zapsána v registru vozidel, resp. v této lhůtě není podána žádost o takový zápis.
Nutno podotknout, že toto je taková varianta pro ty, kdo se dobře nepřipraví. Úřad totiž nemá nejmenší ponětí o tom, kdo je vlastníkem vozidla. To se dozví až v okamžiku, kdy při přepisu je předložena převodní smlouva. Tento případ dopadá na varianty, kdy došlo k převodu před 1. 1. 2015, ale nikdo se neobtěžoval provést zápis do registru vozidel do 30. 6. 2015. Pokud máte takový případ, tak buď ten zápis do konce června letošního roku proveďte anebo si sjednejte kupní smlouvu až letos (tu původní hlavně nikde neukazujte).