autoweb.cz > legislativa > dopravní předpisy v čr > Beran: Je rozumné vydávat se za policisty?
Beran: Je rozumné vydávat se za policisty?
Zaujal mne článek o tom, jak dva herci, režisér a producent klipu dostali podmíněné tresty za to, že se v rámci natáčení reklamního spotu vydávali za policisty, stavěli řidiče a natáčeli jejich reakce skrytou kamerou. Když odhlédnu od toho, že nijak výrazně nefandím tomuto typu zábavy, nelze než konstatovat, že počínání herců, režiséra a producenta bylo hrubě naivní a vycházelo z překvapivé neznalosti toho, že za policisty se prostě beztrestně vydávat nelze. Čekal bych, že každého napadne, že uniforma má svou určitou výlučnost, protože když by mohl každý vypadat jako policista, jak bychom poznali, že se o policistu skutečně jedná, že?
To mi ostatně připomíná dotaz některých čtenářů Právní poradny, kteří se ptají, zda musí zastavit policistovi, který jim dává pokyn k zastavení v případě, kdy se obávají, že se jedná o falešné policisty.
Problém je v tom, že když někdo vypadá jako policista a dává znamení k zastavení v souladu se zákonem č. 361/2000 Sb., tak mu řidič prostě zastavit musí. Tím spíš považuji za hloupý nápad se za policisty vydávat, protože možnost identifikovat danou osobu (zejména na základě uniformy) jako policistu je jedním ze základních předpokladů povinnosti řidiče takové osobě zastavit, tudíž se tady zjevně někdo chtěl „svézt“ právě na této povinnosti řidičů a zneužít ji.
Čtenáři mých článků jistě vědí, že nejsem kdovíjakým fandou některých typů policejní práce, ale vydávat se za policisty považuji nejen za hloupost, ale hlavně za medvědí službu fungování vztahu řidič-policista, protože příště se určitě bude někdo bránit, že se mu zdálo, že to staví Čtvrtníček oblečeny do policejní uniformy a tomu nezastaví a z jasných pravidel týkajících se toho, kdo a kdy a komu má zastavit, vzniknou zbytečné spory, na které stejně ve finále doplatí zase řidiči (argument, že se mu zdálo, že je to známý herec, totiž beztak neobstojí). To je tedy velmi neprozřetelné a kontraproduktivní ze strany producenta a/nebo režiséra, který to vymyslel.
Nicméně, co se trestního stíhání daných osob týče, tak stíhání pro porušování cizích práv a pro přisvojení si pravomoci úřadu je nejspíš na místě. To druhé stoprocentně, to první už je možná trochu diskutabilní. Porušování cizích práv tady totiž míří právě na ten „fór“, kdy někdo někoho klame (podvádí, předstírá něco) a poškozenému vznikne škoda. Asi kdyby ten řidič nezkolaboval, tak by se o tom nepsalo, ale takto se to patřičně rozmázlo. Tak či onak vydávat se za policejní orgán nepochybně na trestný čin přisvojení si pravomoci úřadu kvalifikovat lze, takže tady pánové prostě „přestřelili“ a dost nechápu, že si předem nezjišťovali, zda to není trestný čin.
Ba co víc, právní úprava je v tomto směru dost podrobná, když trestá nejen vydávání se za policistu, ale správním deliktem je i to, když:
– provozovatel vozidla nezajistí, aby barevné provedení a označení vozidla bylo provedeno tak, aby nebylo zaměnitelné se zvláštním barevným provedením a označením vozidel Vojenské policie, policie, celní správy, obecní policie a Vězeňské služby
– fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že úmyslně na místě veřejnosti přístupném neoprávněně užívá na vozidle, plavidle nebo letadle zvláštní barevné provedení a označení používané na služebních vozidlech, plavidlech a letadlech policie anebo zvláštní barevné provedení a označení s ním zřejmě zaměnitelné.
Sankci za používání takového vozidla tedy může dostat nejen provozovatel vozidla, ale i samotný řidič, takže trestné je nejen vydávání se za policistu, ale i používání např. zaměnitelných barevných provedení vlastního auta, které pak vypadá jako auto policie.
Rozhodně tedy podobnou „zábavu“ nemohu doporučit. Jak patrno, právní následky mohou být nepříjemné.
Karel Gott je zdráv. Jeho prvním autem byl Opel.
Autonovinky | vydáno 1. 5. 2014