Dobrý den, několikrát jsem se setkal s tím, že přijde-li zaměstnavateli jako provozovateli vozidla odpustkový dopis za to, že s jeho vozidlem byl spáchán přestupek (spáchaný jeho zaměstnancem), ať zaplatí pokutu, nebo udá, kdo s vozidlem v danou dobu jel, zaměstnavatel jednoduše pošle peníze a následně je příslušnému zaměstnanci strhne z výplaty. Je takovýto postup přípustný? Můj názor je, že by si měl dotyčného zavolat, zeptat se, ukázat mu tu výzvu a zeptat se ho, jestli s tímto postupem souhlasí, či nikoli, a případně si k tomu přizvat svědky nebo nechat podepsat papír se zaměstnancovým souhlasem. Pokud nebude souhlasit, zaměstnavatel nahlásí jeho jméno a údaje a dále si to zaměstnanec řeší sám. Protože pokud mu nedá možnost se vyjádřit, tak ho připraví o možnost obhajoby, což je v rozporu s LZPS, a dotyčný může úspěšně postavit svou obhajobu, že byla krácena jeho práva a že nedostal možnost se vyjádřit, a uspěje. Jaký je Váš názor? Děkuji.
Odpověď
Ne, to není, ale jak se budete jako zaměstnanec bránit? Budete zaměstnavateli namítat, že Vám to neměl co strhnout? Ano, z právního hlediska budete mít pravdu a strhnout to nesmí, ale tady asi nejde ani tak o právní stránku věci jako spíš o vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a o tom, co si kdo z nich „troufne dovolit“.