Jak přežít zimu na silnici? Držte se těchto několika zásad

Jízda v zimě je mnohem náročnější na techniku, ale i na řidiče. Buďte proto na všechno připraveni a nenechte se zaskočit nečekanou změnou počasí.
titulka-jak-prezit-zimu-na-silnici-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Foto: Škoda

Po letech je tady zase pořádná zima a zimní období neklade mnohem větší zátěž jen na auto, ale také na řidiče – a to jak fyzickou, tak i psychickou. Buďte proto připraveni a nenechte se nepřízní počasí vyvést z míry. My na žádost čtenářů opakujeme rady v rámci oblíbeného článku, které by měly řidičům při jízdě v zimě pomoci.

1) Mějte zimní pneumatiky

Kvalitní zimní pneumatiky jsou bezpodmínečně nutné k tomu, abyste přežili zimu. I když je sucho nebo mokro, v teplotách lehce nad nulou již zimní pneumatiky s jinou směsí fungují lépe než pneumatiky letní. Abyste ale zaručili správnou funkci zimních pneumatik, musíte dodržovat několik zásad.

Držte se „pravidla čtyř“. Zimní pneumatiky by měly mít hloubku dezénu minimálně 4 mm (zákonný limit 1,6 mm je naprosto nedostatečný), měly by být staré nejvýše 4 roky a měly byste je mít na všech čtyřech kolech. Se stářím gumy klesá i její schopnost „pracovat“ a pneumatika tvrdne a ztrácí své vlastnosti. Je také nesmysl nazouvat pneumatiky pouze na jednu hnanou nápravu. Auto potřebuje oporu nejen při akceleraci, ale i na brzdách a také v zatáčkách.

2) Vozte s sebou škrabku a lopatku
Počasí je v zimě nevyzpytatelné, proto vždy mějte v autě škrabku na led, malou lopatku na odhazování sněhu a vyplatí se i malé košťátko na ometání. Před jízdou důkladně auto očištěte. Vyškrabávání „tankových průzorů“ v ledu a sněhu na oknech je velmi nebezpečné, protože nemáte z auta rozhled. Očištěte pořádně všechna okna a oměťte sníh z kapoty i střechy!

Vrstva sněhu na autě něco váží a narušuje stabilitu (a také aerodynamiku), ale především hrozí, že se její kus najednou odtrhne a například při brzdění se sesune přes čelní sklo a vy najednou neuvidíte nic. Stírače takovou vrstvu nedokážou odmést pryč. Sníh na střeše také otravuje všechny, kteří jedou za vámi, takže buďte ohleduplní. A navíc je tady reálná hrozba pokuty.

3) Kupte si rozmrazovací sprej

Rychlému zbavení se vrstvy ledu na autě pomůžete i rozmrazovacím sprejem. Krom oken ho ale používejte také na kliky a zámky dveří a na těsnění kolem dveří a oken. Silná námraza doslova přilepí dveře k autu a neotevřete je ani silou. Nebo otevřete, ale utrhnete si gumové těsnění na dveřích… S tím také souvisí, že rozmrazovací sprej funguje jen tehdy, když ho máte u sebe. V kufru auta je vám celkem k ničemu.

4) Dolévejte náplň do ostřikovačů

V zimě je spotřeba kapaliny v ostřikovačích mnohem vyšší než v letních měsících. Pravidleně proto dolévejte nemrznoucí směs a rozhodně neuděláte chybu, když budete v autě vozit vždy aspoň dvoulitrovou rezervní náplň. Sledujte předpověď počasí a pokud mají udeřit mrazy pod -15°C, raději si kupte nemrznoucí směs do -30 až -40°C. Obvyklá směs do -20°C nemusí stačit.

5) Zkontrolujte auto, zda je připraveno

Nechte prověřit hlavně chladící a brzdovou soustavu auta. V servisu rychle pomocí jednoduchého měřiče zjistí, zda máte v chladiči nemrznoucí směs (měla by vydržet aspoň -30°C) a také nechte zkontrolovat brzdy, aby vám jedno kolo nebrzdilo více nebo méně. Na povrchu se sníženou adhezí byste pak mohli snáze dostat smyk.

Pokud máte auto s naftovým motorem, počítejte s tím, že nafta je na mrazy velmi citlivá a s teplotami pod -10°C začínají potíže. Nechte si překontrolovat palivový systém a buď do nafty přidávejte aditivum, nebo tankujte u těch čerpacích stanic, kde prodávají naftu uzpůsobenou na zimní provoz.

6) Plánujte trasu

Když se chystáte daleko, naplánujte si raději trasu po silnicích vyšší třídy. Dálnice, rychlostní silnice a silnice první třídy mívají prioritu při odklízení sněhu, takže by se nemělo stát, abyste zůstali někde v polích trčet v závěji. Některé osvědčené zkratky při cestě do práce nemusí být vůbec odklizeny od závějí i v blízkém okolí velkých měst. Cedule „silnice se v zimě neudržuje“ tu není jen pro legraci. Nechávejte si také větší časovou rezervu, protože pečlivé ranní očistění auta od sněhu zabere pět až deset minut. Vstaňte proto dříve a nezanedbávejte odklizení sněhu a ledu z auta.

7) Vybírejte dobře parkovací místo

Když už si můžete vybrat, kam auto zaparkujete, hledejte takové místo, abyste minimalizovali šanci, že se stane něco, co nemůžete ovlivnit. Zaparkovat auto v zatáčce nebo křižovatce znamená, že vám při prvním náledí do auta někdo ťukne. Také nechávejte auto raději tam, kde cestu odklízejí, na některé úzké uličky se zametač nedostane. Dívejte se, co je nad autem. Zaparkovat auto pod stromem obtěžkaným sněhem je docela riskantní, protože se větev může ulomit a také se přesvědčte, zda nehrozí pád velkého rampouchu, který může nejen poškodit auto, ale především vás zranit nebo zabít.

8) Buďte připraveni na nejhorší

Počítejte s tím, že můžete kdekoli uvíznout, i na nepochopitelných místech. Vozte u sebe telefon, ať můžete přivolat pomoc nebo kontaktovat blízké či spolupracovníky, že nedorazíte ve smluvený čas. Pravidelně doplňujte palivo, nejezděte na rezervu. Vypnout někde v noci motor zmanená, že zmrznete. Auto na volnoběh spotřebuje kolem dvou litrů za hodinu. Rezerva proto vystačí sotva na tři hodiny běhu motoru, ale může se stát, že v kalamitě uvíznete celou noc. Také neuděláte chybu, když budete v autě vozit přikrývku a energetickou sušenku. Může se stát, že na jednom místě zůstanete třeba dvě tři hodiny. Při delší cestě si udělejte do termosky teplý nápoj a vezměte si něco na zabití času (knížku nebo časopis). S převráceným kamionem nic neuděláte, tak si aspoň nenechte pocuchat nervy.

22.11.2018 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist