10 nejkurióznějších dopravních předpisů v Evropě

Jestli se chystáte na dovolenou do zahraničí, měli byste vědět, co po vás mohou tamní policisté požadovat. Nenechte se zaskočit!

Už se to určitě stalo mnohým z vás. Jedete si poklidně s rodinou na dovolenou, když v tom najednou modrý majáček, červená plácačka a bílá čepice… Chlapci po vás pak chtějí peníze (spíše spoustu peněz) a vy nechápete, za co.

Uvádíme proto Top Ten nejkurióznějších nebo nejpřekvapivějších dopravních předpisů a omezení, která platí na území některých evropských států. Nenechte si proto během vaší cesty na dovolenou zbytečně sebrat řidičák a většinu úspor!

 

10. Německo: Je zakázáno předjíždět autobus, pokud se blíží k zastávce, u které hodlá zastavit a dává při tom znamení o změně směru jízdy. Autobus lze předjíždět až tehdy, když zastaví, ale pouze krokem (rychlost 4 – 7 km/h). Za porušení tohoto předpisu hrozí pokuta 40 eur a ztráta jednoho bodu.

 

9. Francie: Pokud máte řidičský průkaz kratší dobu než dva roky, platí pro vás jiné rychlostní limity. V obci můžete jet sice 50 km/h stejně jako ostatní, ale mimo obec můžete jet jen rychlostí 80 km/h (ostatní 90 km/h) a na dálnici 110 km/h (ostatní 130 km/h). Mimo jiné jsou zakázány pasivní i aktivní antiradary, za což hrozí pokuta 1500 eur a zabavení vozidla.

 

8. Chorvatsko: Jestli se chystáte do Chorvatska, mějte na paměti, že začátečník (řidičský průkaz vlastní méně než 24 měsíců) musí (stejně jako ve Francii) dodržovat rychlostní limit 80 km/h mimo obec (jinak 90 km/h), 100 km/h na rychlostní silnici (jinak 110 km/h) a 110 km/h na dálnici (jinak 130 km/h). Alkohol není u začátečníka tolerován (jinak je dovoleno 0,5 promile).

 

7. Španělsko: Řidiči aut a motocyklů mohou mimo obec na silnicích při předjíždění pomaleji jedoucích vozidel překročit nejvyšší dovolenou rychlost o 20 km/h. To neplatí na dálnicích a víceproudých silnicích.

 

6. Slovinsko: Je zakázána jízda na oranžovou (pokuta 126 eur), oranžová je zastoupena blikající zelenou. Ve Slovinsku také platí celodenní svícení (pokuta za jízdu bez rozsvícených světel je 40 eur).

 

5. Rumunsko: V Rumunsku je zakázáno v čase od 22:00 do 6:00 používat v obci klakson a některá města (například Bukurešť) zakazují používání klaksonu vůbec.

 

4. Německo: Nejnižší dovolená rychlost a bezdůvodně pomalá jízda bývají v Německu velmi sledovány. Němečtí policisté jsou snad jediní na světě, kteří šikanují řidiče jedoucí příliš pomalu. Pokud tedy hodláte jet na německých dálnicích stovkou v levém pruhu, raději se tam vůbec nevypravujte.

 

3. Itálie: Jak píše zákon, používání klaksonů „by mělo být velmi umírněné“. To snad hovoří za vše…

 

2. Island: Při potkávání se musí obě vozidla snížit rychlost, aby nedošlo k poškození obou vozidel odletujícími kamínky. To zní ale logicky, protože 72 % vozovek na Islandu je štěrkových. Tento předpis ale trochu nelogicky platí i na té trošce asfaltových silnic.

 

1. Rakousko: Minimální povolená hloubka dezénu pneumatik je 1,6 mm pro osobní vozy a 2,0 mm pro nákladní. Pokud policie zjistí nevyhovující stav pneumatik, sebere vám poznávací značku. Tu vám vrátí, až zaplatíte vysokou pokutu a koupíte si nové pneumatiky.

 

Víte také o nějakých kuriózních předpisech v Evropě? Dostali jste někdy pokutu za něco, co je jinde legální a normální? Podělte se s ostatními v diskusi pod článkem.

autoweb.cz

23.6.2009 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist